Kosmiczna "dziurka od klucza". Kolejne niesamowite zdjęcie Hubble'a
Kosmiczny Teleskop Hubble’a prężnie działa i co chwila dostarcza nowe, spektakularne zdjęcia, które przybliżają nam specyfikę kosmosu. Na jednym z nich można zobaczyć NGC 1999, czyli mgławicę refleksyjną w gwiazdozbiorze Oriona. Ma ona nietypowy kształt.
30.10.2022 | aktual.: 31.10.2022 15:17
Zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a przedstawia NGC 1999 -mgławicę refleksyjną, czyli mgławicę, w której obłoki pyłu odbijają światło pobliskiej gwiazdy lub gwiazd. W tym przypadku jest to niedawno uformowana gwiazda V380 Orionis, widoczna w centrum fotografii.
Kosmiczna "dziurka od klucza"
Uchwycona na zdjęciu mgławica znajduje się w gwiazdozbiorze Oriona, około 1350 lat świetlnych od Ziemi. Ma nietypowy kształt i niezwykłe, intensywne kolory. Serwis Space.com zaznaczył, że cała kompozycja przypomina jasnoniebieską chmurę ze szczeliną, która przypomina dziurkę od klucza. Patrząc na zdjęcie trudno nie zgodzić się z tym twierdzeniem.
Naukowcy na razie nie wiedzą, jakie jest pochodzenie szczeliny w samym centrum NGC 1999. Być może kolejne obserwacje i zdjęcia dostarczane przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a pomogą rozwikłać tę zagadkę. Zwłaszcza że wobec urządzenia nazywanego niekiedy "oknem na Wszechświat" stawiane są duże wymagania. Eksperci oczekują, że wykonane przez urządzenie obserwacje pozwolą poczynić ogromne postępy w astronomii. Dlatego warto czekać na publikacje kolejnych, niesamowitych zdjęć pokazujących odległy Wszechświat.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Fotoblogii