"Kosmiczna Tarantula" ujęta przez Teleskop Webba. Ten widok zapiera dech w piersi
Kosmiczny Teleskop Jamsa Webba właśnie przesłał przepiękne zdjęcie mgławicy Tarantula, która ma szerokość ok. 240 lat świetlnych i zawiera tysiące młodych gwiazd. Po raz pierwszy widzimy ją tak dokładnie, dzięki nowoczesnej technologii.
Zanim nazwano ją Tarantulą, ta mgławica została skatalogowana jako 30 Doradus, a z czasem NGC 2070. W 1751 roku jednak przyjrzał się jej Nicolas-Louis de Lacaille i uznał ją za mgławicę. Przydomek "Tarantula" zyskała dzięki swoim świetlistym włóknom, które przypominają odnóża pająka. Pierwszy raz w historii naukowcy zobaczyli ją tak dokładnie, a wszystko to za sprawą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (James Webb Space Telescope, JWST).
Najnowsze zdjęcie z JWST zarejestrowane dzięki instrumentowi NIRCam (Near-Infrare Camera) pozwoliło wejrzeć w głąb "Kosmicznej Tarantuli". Ogromne zdjęcie będące mozaiką ma rozdzielczość 122,5 megapikseli, czyli 14 557 x 8418 pikseli.
Na środku tego oszałamiającego obrazu możemy zobaczyć mnóstwo bladoniebieskich punktów, które są uważane za młode gwiazdy. NASA pieszczotliwie nazywa ten obszar "gwieździstym przedszkolem". W czarnych punktach zaś rozciągają się filary, które mogą zawierać mnóstwo protogwiazd.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić zegarek Garmin Instinct 2 Solar?
Agencja kosmiczna NASA zamierza na podstawie spektrografu z JWST spróbować określić wiek całej mgławicy i ustalić, jak wiele pokoleń gwiazd mogła już zobaczyć. Do tego przyda się również obrazowanie z instrumentu MIRI, który dokładnie pokazuje, co skrywa Tarantula.
Dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba, NASA jest w stanie porównać Tarantulę do innych mgławic, które udało się zaobserwować wcześniej. Według astronomów NGC 2070 ma podobną budowę chemiczną do regionów nieba, w których kształtowały się pierwsze gwiazdy na początku istnienia wszechświata. Z czasem dowiemy się, czy ta mgławica mogła uczestniczyć w okresie wzmożonego rodzenia się nowych ciał niebieskich, gdy wszechświat miał zaledwie kilka miliardów lat.
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii