Kosmiczny znak zapytania. Naukowcy wyjaśniają ten fenomen

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (James Webb Space Telescope, JWST) obserwował ostatnio dwie młode gwiazdy w fazie formowania. Na zdjęciu przedstawiającym Herbig-Haro 46/47 pojawił się jednak kosmiczny znak zapytania – i to dosłownie. Widok od razu wzbudził dyskusję wśród miłośników badania wszechświata.

Młode gwiazdy Herbig-Haro 46/47 mają zaledwie kilka tysięcy lat.
Młode gwiazdy Herbig-Haro 46/47 mają zaledwie kilka tysięcy lat.
Źródło zdjęć: © NASA | JWST
Marcin Watemborski

10.08.2023 | aktual.: 10.08.2023 14:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kosmiczny pytajnik obiegł internet dopiero teraz, chociaż oryginalne zdjęcie zostało opublikowane już w lipcu. Znakiem zapytania zainteresowali się różni eksperci, niektórzy nawet uważali, że to fake news, ale nie. Jest na to inne wytłumaczenie.

Temat przedziwnego zjawiska pojawił się nawet na stronie Snopes, która zajmuje się fact checkingiem, czyli sprawdzaniem prawdziwości informacji i zdjęć w Internecie. I uwaga – jest tam jasno napisane, że ta fotografia z JWST jest jak najbardziej prawdziwa. Opisana jest również historia tego kadru, który viralowo zaczął rozchodzić się właśnie teraz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zdjęcie, o którym mówimy, zostało wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba przy użyciu instrumentu NIRCam i opublikowane na oficjalnej stronie internetowej 26 lipca 2023 r. Na pierwszy rzut oka kosmiczny pytajnik nie jest widoczny, trzeba sporo powiększyć obraz. Całość kadru przedstawia młode gwiazdy Herbig-Haro 46/47, które mają zaledwie kilka tysięcy lat i potrzebują jeszcze milionów lat, by w pełni się ukształtować.

Eksperci ze Space Telescope Science Institute powiedzieli, że znak zapytania to prawdopodobnie bardzo odległa galaktyka lub kilka galaktyk, które wchodzą ze sobą w interakcję, co zniekształciło ich obraz. Matt Caplan z Uniwersytetu Stanowego w Illinois zwrócił uwagę, że mogą to być dwie galaktyki, które przechodzą proces łączenia. Górna z nich jest większa i znacznie zakrzywiona, co może potwierdzać teorię o chaotycznym zachowaniu tych obiektów.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Komentarze (1)