Znany fotograf pozywa firmę dezynsekcyjną na 2,7 miliona dolarów!

Znany fotograf pozywa firmę dezynsekcyjną na 2,7 miliona dolarów!

Znany fotograf pozywa firmę dezynsekcyjną na 2,7 miliona dolarów!
Źródło zdjęć: © © Alex Wild / [www.alexanderwild.com](www.alexanderwild.com)
Redakcja Fotoblogia.pl
23.03.2018 13:47, aktualizacja: 26.07.2022 18:05

Popularny fotograf owadów złożył pozew dotyczący naruszenia praw autorskich na 2,7 miliona dolarów przeciw firmie, która zajmuje się zwalczaniem szkodników. Oskarżył ją o wykorzystywanie zdjęć na stronie internetowej przedsiębiorstwa bez zezwolenia.

Alex Wild zajmuje się entomologią na Uniwersytecie w Teksasie. Pozwala szkołom i organizacjom non-profit na korzystanie z jego zdjęć za darmo lub po obniżonych stawkach, ale ściśle egzekwuje swoje prawa autorskie, jeśli chodzi o zastosowania zarobkowe. Jego zdjęcia mogą być na licencji w cenach od 40 do 400 dolarów za obraz.

News Service informuje, że Wild złożył pozew o naruszenie praw autorskich w zeszłym miesiącu w sądzie federalnym przeciwko firmie Innova Supply, która prowadzi działalność jako rozwiązania Pest i Lawn.

Wild mówi, że po tym jak natknął się na firmę wykorzystującą 10 zdjęć owadów na swojej stronie internetowej bez pozwolenia. W lutym 2017 roku zatrudnił adwokata, który wysłał list z prośba o zaprzestanie działań. Zignorowano go, lecz kolejnego miesiąca prawnik Wilda nadał drugi list.

www.petapixel.com
www.petapixel.com

Zgodnie z pozwem Wilda, prezes ochrony przeciw szkodnikom, Zach Colander, odpowiedział na drugi list poprzez e-mail."Otrzymałem twój list i przeprowadziłem moje dochodzenie" - napisał Colander. - "Wygląda na to, że jeden z naszych twórców treści brał zdjęcia z Google. Mamy konto na Shutterstock i korzystamy tylko z niego. Pracuję nad ich [zdjęć] usunięciem" - pisał dalej. Kiedy Wild sprawdził stronę kilka miesięcy później, odkrył, że 10 zdjęć nie zostało usuniętych. Co więcej, zauważył, że kolejne 8 jego obrazów zostało wykorzystanych bez pozwolenia.

Obraz
© © Alex Wild / [www.alexanderwild.com](www.alexanderwild.com)

Wild następnie postanowił pozwać firmę, domagając się odszkodowań w wysokości 150 000 dolarów - maksymalnej dozwolonej kwoty za zdjęcia zarejestrowane w amerykańskim urzędzie ds. praw autorskich - za wszystkie 18 naruszeń wyszło łącznie 2 700 000 dolarów.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)