Krajobraz: kiedy najlepiej robić zdjęcia?

Krajobraz: kiedy najlepiej robić zdjęcia?
15.07.2008 09:55
Fot. Jacek Filipek
Fot. Jacek Filipek
 Kepifil
Kepifil

Profesjonalni fotografowie to wiedzą, większość amatorów i półamatorów też, a ty? Bryan Petterson, mówi o świetle jak o farbie, którą wlewa się do aparatu, malując nią obraz na zdjęciu. Jeżeli fotografujemy więc krajobrazy nieważne czy będą to pejzaże poza miastem czy w samym jego sercu jesteśmy uzależnieni od światła słonecznego, a ono przez cały dzień się zmienia, od rana do wieczora.

Wydawać by się mogło, że im lepsze (jaśniejsze) światło tym lepiej dla nas, niestety to jest błędne myślenie. Nierzadko opisując zdjęcia w subiektywnym przeglądzie tygodnia pisałem, że najlepszą porą do fotografowania jest 15-30 minut przed wschodem lub zachodem słońca.

Fot. Jacek Filipek
Fot. Jacek Filipek

Światło wczesnego poranka jest ?złote?, podczas gdy na godzinę przed zachodem słońca będzie ?złoto-pomarańczowe?. Choćbyśmy nie wiem jak sprawnie posługiwali się przysłoną, nie uzyskamy takich barw jak o tych porach.

Jeśli nie wybierzecie się na sesje fotograficzną przed śniadaniem lub przed kolacją wasze fotografie będą kontrastowe, w ostrych kolorach, zimne, w przeciwieństwie do tych o ?właściwych? porach, które wydobędą fakturę, cienie, głębie ciepłych i żywych tonów. Dlaczego tak się dzieje? Słońce o świcie czy podczas zachodu jest miękkie, ciepłe i łagodne po prostu wymarzone do robienia zdjęć.

Fot. Jacek Filipek
Fot. Jacek Filipek

Nie od razu Kraków zbudowano, a to znaczy, że pomimo, że wybierzesz się o tych porach niekoniecznie ?z marszu? zrobisz dobre zdjęcie. Zanim poznasz barwę światła o tych porach i zaczniesz ją prawidłowo wykorzystywać, może minąć parę a nawet paręnaście sesji, jednak warto poczekać na rezultaty. Dobrym ćwiczeniem jest znalezienie sobie obiektu blisko waszego domu który można uchwycić szerokim kątem i fotografowanie go przez następne dwanaście miesięcy. Efekt tego ćwiczenia będzie fascynujący bowiem zobaczycie, jak zmienia się siła światła nie tylko w zależności od pory dnia, ale także od pór roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)