Krakowskie Muzeum Historii Fotografii zmieni się i to na lepsze!

Krakowskie Muzeum Historii Fotografii zmieni się i to na lepsze!
Marcin Watemborski

11.07.2017 07:11, aktual.: 26.07.2022 18:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Za 38 milionów złotych powstanie zupełnie nowe Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Krakowskie Muzeum Historii Fotografii jest jedynym takim miejscem w Polsce. To właśnie tam gromadzone są zbiory polskiego dorobku fotograficznego. Oprócz tego w muzeum odbywają się liczne warsztaty i pokazy, dzięki czemu coraz więcej osób może zainteresować się tą dziedziną obrazowania. Niestety, obecny budynek nie jest przystosowany do nad wyraz wrażliwych kolekcji, w związku z czym powstanie nowe specjalne miejsce.

Obraz

Muzeum trafi na ulicę Rakowicką w Krakowie, do budynku dawnej Zbrojowni, do niedawna należącej do Agencji Mienia Wojskowego. Wybrane miejsce przejdzie znaczącą modernizację, a Muzeum Historii Fotografii zyska aż 3200 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Co to oznacza? Mianowicie to, że w końcu będą dedykowane miejsca na ekspozycje i częściowe przechowywanie wszystkich materiałów ze spełnieniem najwyższych standardów. Oczywiście nie zabraknie miejsca dla personelu. Stara siedziba MHF przy ul. Józefitów przeznaczona zostanie na laboratoria oraz magazyny. Tam będą badane dawne materiały światłoczułe oraz odbitki, oprócz tego znajdzie się miejsce dla pracowników archiwum, którzy bez problemu będą mogli digitalizować zbiory.

Obraz

W nowej siedzibie muzeum znajdą się aż 4 sale wystawowe. Na pewno oprócz stałych ekspozycji zobaczymy tam wiele czasowych wystaw. Nie możemy się doczekać, aż to marzenie stanie się prawdą. To, jak będzie wyglądały nowe pomieszczenia i jak będą przystosowane, jest zasługą prof. dr hab. Marka Pabicha, który wraz z konserwatorem zabytków zaprojektował wszystkie powierzchnie. Ogromnym atutem jest nowy pawilon, który pojawi się od strony ul. Rakowickiej. Budynek będzie cały przeszklony i nie będzie zasłaniał pięknej czerwonej cegły dawnej Zbrojowni.

Obraz

To wszystko to dobre wieści, lecz niestety na efekt końcowy będziemy musieli poczekać do 2020 roku. W pierwszej kolejności gruntownemu remontowi musi zostać poddany budynek zbrojowni, gdyż jest w opłakanym stanie. Przygotowanie całości pod ekspozycje oraz wybudowanie dodatkowego szklanego pomieszczenia wyniesie szacunkowo 38 milionów złotych. Z całą pewnością będzie to korzystna inwestycja dla historii polskiej fotografii.

Obraz

Więcej informacji znajdziecie na stronie Muzeum Historii Fotografii.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)