Kruk biorący kąpiel mrówkową. Taki widok zdarza się ekstremalnie rzadko

Kruk biorący kąpiel mrówkową. Taki widok zdarza się ekstremalnie rzadko
Źródło zdjęć: © © Tony Austin / [Facebook](https://www.facebook.com/photo/?fbid=10159375345049275&set=a.10150192537114275)
Marcin Watemborski

10.06.2021 05:29, aktual.: 10.06.2021 07:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tony Austin wybrał się na spacer, by zrobić kilka zdjęć. Po jakimś czasie zauważył stado kruków, które wylądowało nieopodal. Zaobserwował wśród nich dziwne zachowanie. Jeden z ptaków był cały pokryty mrówkami i trzepotał skrzydłami.

  • Obserwowałem stado kruków. Jeden z nich zachowywał się naprawdę dziwnie. Wyglądało to, jakby brał agresywną kąpiel w suchej ziemi. Gdy wróciłem do domu, zobaczyłem, o co chodzi – opisuje fotograf zdjęcie na Facebooku.

Po rozmowie z Chrisem, zaznajomionym miłośnikiem ptaków, Tony Austin dowiedział się, że niektóre zwierzęta celowo lądują na szczycie mrowiska, by przyciągnąć do siebie owady. Gdy mrówki atakują kruki, wytwarzają jednocześnie charakterystyczny kwas, który odstrasza inne owady. Dzięki temu ptaki pozostają wolne od wszy i innych pasożytów.

Kąpiel mrówkowa, czyli mrówkowanie, to zachowanie typowe dla ptaków wróblowych. Zwierzę pozwala wejść mrówkom w upierzenie, a czasem bywa tak, że kładzie się na mrowisku i rozkłada skrzydła. W przypadku, który sfotografował Tony, kruk stworzył ze swoich skrzydeł namiot, by owady mogły bez problemu wejść na jego pióra.

Więcej zdjęć fotografa znajdziecie na Facebooku.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)