Kruk, pomarańczowe niebo i Słońce. Oto symbol pożarów w Kalifornii

Kruk, pomarańczowe niebo i Słońce. Oto symbol pożarów w Kalifornii
Źródło zdjęć: © © Allen J. Schaben / [Instagram](https://www.instagram.com/alschaben/)
Marcin Watemborski

11.09.2020 09:21, aktual.: 11.09.2020 12:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W pierwszej chwili, gdy zobaczyłem to zdjęcie, aż zaniemówiłem. Jego symbolika i kolory doskonale oddają to, co dzieje się teraz w Kalifornii. Malarskość tego kadru na długo zapada w pamięć.

Symboliczne zdjęcie z Kalifornii

Allen J. Schben zamieścił na Twitterze bardzo wymowne zdjęcie. Przedstawia ono zarys kruka, siedzącego na drzewie. Ptak znajduje się na tle słońca. Widać mgłę, a właściwie dym, który powstaje podczas kalifornijskich pożarów. Pomarańczowa barwa jest spowodowana poświatą, która bije od ognia.

Ten kadr jest nie tylko doskonały pod kątem estetycznym, ale i w kwestii znaczenia. Wiemy, skąd te kolory, ale kruk…? To zwierzę ma bardzo rozległą symbolikę. W mitologii kruk był kojarzony z wojną, śmiercią oraz zarazami. Celtowie utożsamiali go z Branem Błogosławionym, czyli herosem związanym ze światem umarłych. Wśród Słowian panowało wierzenie, że za pomocą kruków dusze zmarłych trafiały na ziemię.

Pożary są ogromne

Od kilku dni w Kalifornii panują ogromne pożary. Dym i łuna zanieczyszczają pobliskie miasta. Ogień emituje tak silne światło, że dominuje nawet pod tym kątem metropolie jak San Francisco. Wszystko jest pomarańczowe i przypomina widoki z post-apokaliptycznych filmów science fiction.

Powodem niekontrolowanych pożarów (ang. wildfires) może być ocieplający się klimat. Naukowcy ostrzegają, że może być tylko gorzej. Rekordowe upały i ogromna susza na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych nie sprzyja uspokojeniu sytuacji. Według specjalistów, do końca obecnego stulecia, globalne ocieplenie spowoduje straty warte setki miliardów dolarów i pochłonie wiele istnień.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)