Kuba Kamiński i jego mocny, wyrazisty fotoreportaż [inspiracja]

Kuba Kamiński i jego mocny, wyrazisty fotoreportaż [inspiracja]

© Kuba Kamiński
© Kuba Kamiński
Olga Drenda
29.04.2013 08:10, aktualizacja: 29.04.2013 10:10

Kuba Kamiński jest laureatem Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic, Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto i jednym z 30 najbardziej obiecujących fotografów według Photo District News. Mocny, wyrazisty fotoreportaż jest jego znakiem rozpoznawczym.

Jeden z moich ulubionych fotoreportaży w dorobku Kuby Kamińskiego opowiada o mądrych zielarkach z Podlasia. Podoba mi się i interesujący temat, i podejście autora. W rozmowie z New York Timesem Kamiński powiedział, że jego zamiarem było „sfotografowanie niewidzialnego, zbliżenie się do spraw, których człowiek nie rozumie”. Aby umożliwić sobie wykonanie tego zadania, założył, że „będzie wierzył we wszystko, co zobaczy”, choć na co dzień uważa się za sceptyka.

© Kuba Kamiński
© Kuba Kamiński

Spodobała mi się powaga i zaangażowanie tego fotografa. W wywiadzie dla serwisu Świat Obrazu opowiadał o swoim podejściu do pracy – prosto i konkretnie:

[D]obre zdjęcie reportażowe można wykonać tylko wtedy, gdy rozumie się temat, który się fotografuje.

A tematy, które wybiera, są zazwyczaj mocne: izba wytrzeźwień, Białoruś, Libia, wydarzenia po katastrofie w Smoleńsku. Niektóre propozycje to tematyczne samograje – Chiny czy podróż koleją transsyberyjską można fotografować bez końca, podobnie jak codzienny, wysysający duszę pęd japońskich salarymanów (białych kołnierzyków).

© Kuba Kamiński
© Kuba Kamiński

[solr id="fotoblogia-pl-66684" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/1692,wizerunek-kontrolowany-gwiazdy-kontra-fotografowie" _mphoto="5892994892-c0a0935990-b--9e98219.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2816[/block]

Ostatni z wymienionych reportaży przyniósł Kubie Kamińskiemu zwycięstwo w Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic, choć jego forma była nietypowa, mało malownicza: oszczędne, surowe kadry, dobrze oddające wszechogarniające zmęczenie i zawodowy trans ich bohaterów. Co ciekawe i nietypowe dla reportera, fotograf ten lubi pracować ze scenariuszem w głowie, planować kadry zawczasu i czekać, aż wymyślony wcześniej obraz skomponuje się przed obiektywem. Rezultaty są bardzo ciekawe, co można sprawdzić na stronie autora i profilu Getty Images (gdzie obecnie pracuje Kuba Kamiński).


417829582189385586

Kuba Kamiński poprowadzi dwugodzinne, bezpłatne spotkanie autorskie, podczas którego opowie o swojej pracy, projektach i doświadczeniu. Odbędzie się ono 5 maja w Warszawie w Łazienkach Królewskich (Ermitaż, ul. Myśliwiecka 1a), a poprowadzi je Monika Szewczyk (NAPO Images). Z kolei warsztaty zamknięte z Kubą Kamińskim "W poszukiwaniu własnego stylu" odbędą się 11-12 maja. Obydwa wydarzenia są realizowane w ramach projektu Warsztaty Sztuki Fotografii, których współorganizatorem jest Fotoblogia.pl. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie WSF.


  • © Kuba Kamiński
  • © Kuba Kamiński
  • © Kuba Kamiński
  • © Kuba Kamiński
  • © Kuba Kamiński
  • © Kuba Kamiński
  • © Kuba Kamiński
  • Slider item
[1/8] © Kuba Kamiński
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)