Kupujemy sprzęt fotograficzny - gdzie szukać okazji? [poradnik]

http://www.flickr.com/photos/caesarsebastian/
http://www.flickr.com/photos/caesarsebastian/
Źródło zdjęć: © © Party Stuff by CS / Flickr / CC
Redakcja Fotoblogia.pl

22.01.2014 10:54, aktual.: 24.01.2014 17:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W życiu każdego fotografa przychodzi moment zakupu sprzętu: albo musimy nabyć nasz pierwszy aparat, albo dokupujemy do niego kolejne akcesoria, albo całkowicie zmieniamy sprzęt. Gdzie zatem szukać okazji?

  1. Allegro
Obraz

W najpopularniejszym w Polsce serwisie aukcyjnym jest mnóstwo ofert nowego i używanego sprzętu fotograficznego. Niestety, przez jego popularność coraz trudniej o prawdziwe okazje. Jeśli szukamy np. konkretnego obiektywu, warto sprawdzić, czy ktoś nie zamieścił ogłoszenia w innej kategorii (w efekcie konkurencja w licytowaniu może być znacznie mniejsza). Na plus należy policzyć program ochrony kupujących i możliwość sprawdzenia kontrahenta przez system komentarzy zamieszczanych po transakcji.

2. Tablica/Gumtree
Obraz

To z kolei najpopularniejsze serwisy ogłoszeń lokalnych, w których można trafić na prawdziwe okazje. Nie ma w nich licytacji, więc od razu znamy wartość danego produktu. Niestety, coraz częściej pojawiają się głosy o nieuczciwych sprzedawcach, którzy żądają przesłania określonej sumy za rezerwację produktu lub umawiają się na wysyłkę towaru, po czym kontakt się urywa. W związku z tym nie polecamy innej formy kupna niż odbiór osobisty lub przesyłka za pobraniem z możliwością jej sprawdzenia. Uważaj na „prawdziwe okazje”, ponieważ takie oferty są najczęściej wystawiane z przygranicznych miast (najmniejsze prawdopodobieństwo, że akurat do tego miasta będziesz mógł podjechać). Nie ma również programu ochrony kupujących czy możliwości sprawdzenia kontrahenta.

  1. Branżowe fora internetowe
Obraz

Niemal na każdym forum poświęconym danej marce aparatów znajduje się zakładka „giełda”. Warto sprawdzić, czy któryś z forumowiczów nie sprzedaje interesującego nas aparatu czy obiektywu. Często oferty są bardziej atrakcyjne niż w wyżej wymienionych serwisach ze względu na zamknięty charakter forum.

  1. Lokalne sklepy fotograficzne
Obraz

W większości dużych miast są sklepy ze sprzętem fotograficznym. Nie mam na myśli sieci takich jak Fotojoker czy Media Markt, tylko sklepy, które działalność prowadzą głównie w Internecie, a w danym mieście mają swoją siedzibę. Dobry kontakt z lokalnym sprzedawcą sprzętu to jak dobre stosunki z sąsiadami. Często przy większych zakupach można liczyć na rabaty, a negocjacje w cztery oczy zawsze będą bardziej owocne od tych prowadzonych mailowo czy telefonicznie.

  1. Lokalne giełdy fotograficzne

W wielu miastach cyklicznie odbywają się giełdy fotograficzne. To dobra okazja, żeby poszukać tego, czego potrzebujemy. Często w takich miejscach można znaleźć rodzynki, szczególnie z minionej epoki. Tak czy inaczej naprawdę warto.

  1. Newslettery producentów sprzętu
Obraz

Warto zapisać się na listę subskrybentów newsletterów ulubionych producentów sprzętu czy sklepów internetowych. Dzięki temu będziesz na bieżąco z aktualnymi promocjami, informacjami o cashbackach czy innych ofertach. Na przykład Fujifilm niedawno dodawał drugi obiektyw za 1 zł, a Olympus i Canon prowadzą cashback, w ramach którego zyskamy nawet ponad 1000 zł przy zakupie danych produktów.

  1. Agregatory promocji
Obraz

W Internecie jest mnóstwo sklepów, ale jak wybrać najlepszą ofertę? Owszem, są porównywarki takie jak Ceneo czy Skąpiec, ale nie uwzględniają one promocji oferowanych np. za zamówienie newslettera czy innych akcji sklepów internetowych. Serwis Mojekupony.pl zbiera informacje o promocjach oferowanych zarówno w tych bardziej, jak i mniej znanych sklepach, dzięki czemu dostęp do atrakcyjnych ofert jest zdecydowanie łatwiejszy. Za pomocą tego serwisu dowiemy się między innymi tego, które sklepy oferują dodatkowe zniżki np. za zamówienie newslettera. Warto!

  1. Spotkania z producentami

Wiele firm co jakiś czas organizuje tzw. roadshow, czyli spotkania, warsztaty itp., podczas których oczywiście zachęca do zakupu swojego sprzętu, ale udziela też specjalnych rabatów na zakupy podczas takich spotkań. Niemal każdy liczący się producent przygotowuje takie eventy, dzięki czemu można kupić sprzęt w bardzo korzystnej cenie. Wiele sklepów fotograficznych organizuje podobne akcje, np. warsztaty fotograficzne, po których udzielane są rabaty.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)