Lady Gaga krytykuje kradzież muzyki... kradnąc zdjęcia!

Lady Gaga krytykuje kradzież muzyki... kradnąc zdjęcia!
Źródło zdjęć: © © Jamie McCarthy / Getty Images
Marcin Watemborski

28.01.2020 10:20, aktual.: 26.07.2022 15:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W miniony weekend do sieci wyciekł nowy singiel Lady Gagi. Oczywiście artystka byłą wściekła i postanowiła zawrócić uwagę słuchaczom, którzy sięgnęli po piosenkę z nieautoryzowanych źródeł. Niestety zrobiła to korzystając z kradzionych zdjęć z wielkim znakiem wodnym Shutterstock na nich. Firma nie pozostała cicho.

”Stupid Love” to nowy singiel znanej wokalistki i artystki performatywnej Lady Gagi. 22 stycznia wypłynął on do sieci i rozszedł się po internecie jak świeże bułeczki w sobotni poranek. Wściekła artystka napisała posta na Twitterze, w którym nawoływała ludzi do zaprzestania rozowszechniania pirackiego utworu. Chyba nie do końca przemyślała to, co robi.

Swój post Lady Gaga przyozdobiła dwoma zdjęciami dziewczynki ze słuchawkami na uszach i w kominiarce. Pomijając kwestię linki do generatora memów, na zdjęciach były dość spore znaki wodne firmy Shutterstock – popularnego banku zdjęć. Oczywiście nie pozostało to bez echa. Shutterstock odwołał się do posta Lady Gagi słowami:* ”Lady Gago, słyszymy cię! Też chcielibyśmy, żeby artystom płacono za ich pracę. Tutaj znajdziesz link do zdjęć fotografa w dobrej jakości”*.

W poście na Twitterze zostały zamieszczone odnośniki do strony Shutterstock ze zdjęciami, których używał Gaga. Przyznaję, że to bardzo błyskotliwa i humorystyczna odpowiedź, która podkreśliła hipokryzję artystki. Bardziej jednak rozśmieszyły mnie odpowiedzi niektórych fanów Lady Gagi, którzy uważali, że wokalistka publikując zdjęcia ze znakami wodnymi przyczyniła się do darmowej promocji serwisu Shutterstock.

Autorem wspomnianych zdjęć stockowych jest Richard Nelson, który podszedł do wszystkiego również z dużym dystansem i opublikował na Twitterze wersję posta Lady Gagi bez znaków wodnych i podpisem: ”Jako autor tych zdjęć, rozumiem cię”. Plus dla Richarda za poczucie humoru i pewnie solidną promocję, dzięki niedopatrzeniu piosenkarki. Fotograf nie spodziewał się, że ktoś jeszcze pamięta jego stare zdjęcia stockowe.

Bez względu na to czy jesteśmy fotografami, grafikami, muzykami czy innymi twórcami, powinniśmy wzajemnie szanować prawo autorskie – nie kraść zdjęć ani muzyki. Każdy z nas przecież zmaga się z tymi samymi problemami.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)