Lampa Nikon SB‑600 – wymiana palnika [zrób to sam]
01.05.2011 08:20, aktual.: 01.05.2011 10:20
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Przychodzi taki czas, że w prawie w każdej lampie błyskowej palnik jest już wypalony i nie pracuje poprawnie. Co z tym zrobić? To „proste” – wymienić.
- Klej „Kropelka”
Potrzebne narzędzia
1. Lutownica (lut + topnik) Warto mieć odsysacz cyny.
- Pęseta
- Skalpel
- Wkrętaki precyzyjne (mały krzyżak)
- Spinacz biurowy
- Imadełko precyzyjne
Przebieg naprawy
Zdejmujemy okrągłe gumy (skalpelem lub wkrętakiem płaskim) i odkręcamy dwie śruby (zaznaczone na czerwono) z jednej strony…
…i z drugiej strony.
Potem odkręcamy dwie śruby główne (dość długie) na froncie lampy.
Po rozłożeniu lampy zdejmujemy przezroczystą, poliwęglanową ramkę zabezpieczającą. Należy wysunąć delikatnie z czterech zaczepów. Zaczepy są zaznaczone na zielono, a „uszy”, które w nie wchodzą - na niebiesko.
Odkręcamy cztery śruby (na czerwono) i zdejmujemy cały zespół ZOOM. Warto odkręcić silnik (dwie „srebrne” śrubki) i popychacz ZOOM (przełożenie ruchu obrotowego na posuwisty).
Teraz lutownicą podgrzewamy lut (na różowo), gdzie wtopiona jest jedna „elektroda” palnika (na niebiesko). Musimy wykonać to po obu stronach palnika.
Musimy również odłączyć biały przewód (na różowo) od cewki (na niebiesko). Przewód ten jest na stałe przymocowany do pierścienia na palniku. Połączony jest dodatkowo z innym białym przewodem (ten łączy się z odbłyśnikiem). Wyjmujemy delikatnie palnik.
Tak wyglądają nowy i stary palnik.
Wkładamy nowy palnik (jeszcze bardziej delikatnie, niż wyjmowaliśmy). Nie dotykajmy szkła palnika gołymi palcami. Palce są tłuste, a potem ten tłuszcz się będzie po prostu palił Jak już włożymy nowy palnik, to łączymy (nowy) biały kabel (u nas nie jest biały, tylko jest to plecionka bez izolacji) z białym, który jest połączony z odbłyśnikiem.
Nakładamy płytki po obu stronach palnika i lutujemy elektrody.
Aby założyć popychacz ZOOM (plastikowa, podłużna oprawka + metalowy mały kołek na sprężynce), musimy się mocno nagimnastykować albo…
…wykorzystać do tego jedną z tysiąca funkcji spinacza biurowego Uchwyt ma specjalne dziurki po bokach i można zablokować „kołek”, wkładając w nie spinacz.
Jak już przykręcimy silnik i cały zespół ZOOM, to możemy złożyć lampę. Na koniec przyklejamy okrągłe gumy po bokach (na osi przegubu) na klej. Chyba że oryginalna taśma dwustronnie klejąca nadal dobrze trzyma…
Na koniec szybki test. Jeśli wszystko działa, …idziemy robić zdjęcia
Życzę powodzenia :)
Źródło: Skibek blog