Lampa Nikon SB‑600 – wymiana palnika [zrób to sam]

Lampa Nikon SB-600 – wymiana palnika
Lampa Nikon SB-600 – wymiana palnika
Redakcja Fotoblogia.pl

01.05.2011 08:20, aktual.: 01.05.2011 10:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przychodzi taki czas, że w prawie w każdej lampie błyskowej palnik jest już wypalony i nie pracuje poprawnie. Co z tym zrobić? To „proste” – wymienić.

  1. Klej „Kropelka”

Potrzebne narzędzia

1. Lutownica (lut + topnik) Warto mieć odsysacz cyny.

  1. Pęseta
  1. Skalpel
  1. Wkrętaki precyzyjne (mały krzyżak)
  1. Spinacz biurowy

  1. Imadełko precyzyjne

Przebieg naprawy

Zdejmujemy okrągłe gumy (skalpelem lub wkrętakiem płaskim) i odkręcamy dwie śruby (zaznaczone na czerwono) z jednej strony…

Obraz

…i z drugiej strony.

Obraz

Potem odkręcamy dwie śruby główne (dość długie) na froncie lampy.

Obraz

Po rozłożeniu lampy zdejmujemy przezroczystą, poliwęglanową ramkę zabezpieczającą. Należy wysunąć delikatnie z czterech zaczepów. Zaczepy są zaznaczone na zielono, a „uszy”, które w nie wchodzą - na niebiesko.

Obraz

Odkręcamy cztery śruby (na czerwono) i zdejmujemy cały zespół ZOOM. Warto odkręcić silnik (dwie „srebrne” śrubki) i popychacz ZOOM (przełożenie ruchu obrotowego na posuwisty).

Obraz

Teraz lutownicą podgrzewamy lut (na różowo), gdzie wtopiona jest jedna „elektroda” palnika (na niebiesko). Musimy wykonać to po obu stronach palnika.

Obraz

Musimy również odłączyć biały przewód (na różowo) od cewki (na niebiesko). Przewód ten jest na stałe przymocowany do pierścienia na palniku. Połączony jest dodatkowo z innym białym przewodem (ten łączy się z odbłyśnikiem). Wyjmujemy delikatnie palnik.

Obraz

Tak wyglądają nowy i stary palnik.

Obraz

Wkładamy nowy palnik (jeszcze bardziej delikatnie, niż wyjmowaliśmy). Nie dotykajmy szkła palnika gołymi palcami. Palce są tłuste, a potem ten tłuszcz się będzie po prostu palił  Jak już włożymy nowy palnik, to łączymy (nowy) biały kabel (u nas nie jest biały, tylko jest to plecionka bez izolacji) z białym, który jest połączony z odbłyśnikiem.

Obraz

Nakładamy płytki po obu stronach palnika i lutujemy elektrody.

Obraz

Aby założyć popychacz ZOOM (plastikowa, podłużna oprawka + metalowy mały kołek na sprężynce), musimy się mocno nagimnastykować albo…

Obraz

…wykorzystać do tego jedną z tysiąca funkcji spinacza biurowego  Uchwyt ma specjalne dziurki po bokach i można zablokować „kołek”, wkładając w nie spinacz.

Obraz

Jak już przykręcimy silnik i cały zespół ZOOM, to możemy złożyć lampę. Na koniec przyklejamy okrągłe gumy po bokach (na osi przegubu) na klej. Chyba że oryginalna taśma dwustronnie klejąca nadal dobrze trzyma…

Obraz

Na koniec szybki test. Jeśli wszystko działa, …idziemy robić zdjęcia 

Obraz

Życzę powodzenia :)

Źródło: Skibek blog

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)