Lampy ARRI z soczewką Fresnela – zrób na nich jajka sadzone
Tak, dobrze przeczytaliście. Lampy ARRI z soczewką Fresnela mogą wytworzyć tak wysoką temperaturę, że bez problemu wstawicie na nie patelnię i zrobicie sobie śniadanie. Z resztą – zobaczcie sam.
31.07.2019 | aktual.: 26.07.2022 15:42
Jeśli mieliście kiedyś doświadczenie z lampami światła ciągłego, wiecie doskonale, że dłuższa praca z nimi może być męcząca. Lampy potrafią się potwornie nagrzać i z przyjemnego studia robi nam się istna sauna. Fotograf Sweet Lou wykorzystuje w swojej pracy potężne lampy ARRI z wbudowaną soczewką Fresnela. Te to dopiero mają moc!
Lou przetestował 3 lampy: ARRI 150, ARRI 300 oraz ARRI 650. Wszystkie z nich są przeznaczone do pracy w mniejszych przestrzeniach. Jak widać na poniższym filmiku – oprócz oświetlenia przestrzeni, bez problemu zrobicie sobie śniadanie. Wiecie – dzień pracy fotografa może być naprawdę męczący.
COOKING BREAKFAST WITH ARRI FRESNEL LIGHTS | STUPID PHOTO CHALLENGE
Co to jest soczewka Fresnela?
Żeby zrozumieć zjawisko mocnego promienia, trzeba zrozumieć, o co chodzi z soczewkami Fresnela. Te są inaczej nazywane soczewkami schodkowymi lub pierścieniowymi. Augustin-Jean Fresnel opracował specjalne soczewki, stworzone z koncentrycznych pierścieni w 1882 roku.
Soczewka Fresnela jest stosowana w reflektorach, latarniach morskich, rzutnikach lub sygnalizatorach kolejowych. W dużych reflektorach często zewnętrzne pierścienie służą do odbijania światła. Ze względu na charakterystyczną budowę, soczewki mą cieńsze i lżejsze od tradycyjnych. Ich wadą jest zniekształcenie biegu promieni, powstających na krawędziach pierścienia, chociaż przy reflektorach nie ma ona większego znaczenia.
Główną zaletą soczewki Fresnela jest bardzo silne skupienie promienia. W reflektorach filmowych często można go regulować, dzięki czemu oświetlimy szerszą lub węższą powierzchnię, a co za tym idzie – wzmocnimy lub osłabimy wiązkę. Skupiony promień światła wytwarza wysoką temperaturę, która może uszkodzić przedmioty znajdujące się przed reflektorem.