Laowa 12 mm f/2.8 – elegancki jasny maluch, pozbawiony dystorsji

Fotografowanie na ultra szerokim kącie zawsze wiąże się z zabawnymi przerysowaniami – wiele osób stosuje je właśnie dlatego np. w fotografii zwierząt. Oczywiście nie wszyscy będą zadowoleni z dystorsji – właśnie dla nich powstanie Laowa 12 mm f/2.8.

Laowa 12 mm f/2.8 – elegancki jasny maluch, pozbawiony dystorsji
Źródło zdjęć: © © Venus / [Kickstarter](https://www.kickstarter.com/projects/laowa/ultrawideanglelenswithzerodistortionlaowa1)
Marcin Watemborski

Ładny, mały, elegancki i praktycznie pozbawiony dystorsji. Tak prezentuje się projekt nowego obiektywu ze stajni Venus – Laowa 12 mm f/2.8 ZERO-D (tak D od dystorsji).

Laowa 12mm F/2.8 ZERO-D Ultra Wide Angle Lens Preview

Firma, póki co, zebrała w kampanii crowdfoundingowej ponad 350 tysięcy dolarów od zwolenników potencjalnie nadchodzącego szkła. Do jej końca zostało jeszcze 27 dni.

Obraz

Jakiś czas temu, firma Venus, informowała o chęci stworzenia najszerszego rektalinearnego (tj. pozbawionego dystorsji) obiektywu do aparatów z sensorem pełnoklatkowym o przysłonie f/2.8. Niedawno producent zapowiedział oficjalnie, że po zebraniu 260 tysięcy dolarów jest w stanie skonstruować prototyp szkła. Jeśli jesteście ciekawi jak dokładnie wypadło szkło - sprawdźcie wyniki szczegółowego testu technicznego.

Obraz

Laowa 12 mm f/2.8 ma 122-stopniowy kąt widzenia, dzięki czemu ujmie naprawdę dużo! Podejrzewam, że przypadnie do gustu przede wszystkim zwolennikom krajobrazów i astrofotografii, ale skoro pozbawiona jest dystorsji, być może skuszą się na nią fotografowie architektury i wnętrz?

Obraz

W środku znajdziemy 16 soczewek, rozmieszczonych w 10 grupach, w tym 3 soczewki o niskim współczynniku dyfrakcji (ED) oraz 2 elementy asferyczne. Według producenta, obraz ma być ostry w całym kadrze – zarówno w centrum, jak i na bokach. Szkło ma ważyć 609 gramów i być naprawdę niewielkie.

Obraz

Dodatkowo, Venus chce wypuścić adapter, zmieniający ogniskową 12 mm na 17 mm /4, ale umożliwi korekcję perspektywy w pionie, dzięki czemu będziemy mogli wyprostować schodzące się ku górze budynki. Ten dodatek z chęcią wykorzystają fotografowie architektury i wnętrz.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/8]

Konkurentem dla Laowy jest Voigtlander 10 mm f/5.6 - jest on szerszy, lecz znacznie ciemniejszy. Kolejnymi konkurentami mogą być także Sigma 12-24 mm f/4,5-5,6, Canon 11-24 mm f/4 L IS USM, Nikkor 14-24 mm f/2.8, a także Canon 14 mm f/2.8 L IS USM II. Samyanga 14 mm f/2.8 nie traktujemy jako konkurenta ze względu na pokaźną dystorsję falistą. To, co wyróżnia Laowa, to naprawdę dobrze skorygowana dystorsja wynosząca ok. 1.1% (źródło: photozone.de), wysoka jasność, kompaktowe rozmiary i opcjonalny adapter, dzięki któremu wyrównamy pionowe linie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)