Laowa 9 mm f/5.6 – pierwszy tak szeroki obiektyw rektalinearny do pełnej klatki

Laowa 9 mm f/5.6 – pierwszy tak szeroki obiektyw rektalinearny do pełnej klatki

Laowa 9 mm f/5.6 – pierwszy tak szeroki obiektyw rektalinearny do pełnej klatki
Marcin Watemborski
01.07.2020 06:39, aktualizacja: 26.07.2022 14:51

Firma Venus Optics zaprezentowała nowy manualny obiektyw przeznaczony do pełnoklatkowych bezlusterkowców. Jest to najszerszy obiektyw pozbawiony zniekształceń na świecie. Zdecydowanie warto się nim zainteresować.

Gdy Venus Optics wydało obiektyw Laowa 10-18 mm f/4.5-5.6 z mocowaniem Sony FE, świat był pod wrażeniem. Teraz ten producent przebił samego siebie prezentując stałoogniskowy obiektyw szerokokątny Laowa 9 mm f/5.6 FF RL. Te skróty oznaczają, ze jest przeznaczony do aparatów z sensorami pełnoklatkowymi i jest rektalinearny, czyli dobrze odwzorowuje proste linie i jest niemalże pozbawiony zniekształceń.

Obiektyw Laowa 9 mm f/5.6 FF RL oferuje kąt widzenia 135 stopni i jest obecnie najszerszym obiektywem wyprodukowanym do matryc 35 mm, oprócz oczywiście specyficznych konstrukcji typu Fish Eye. Dodatkowo jest dość mały, ponieważ ma około 60 x 60 mm i waży jedynie 350 gramów.

Obraz

W środku znajdziemy 14 elementów optycznych w 10 grupach, w tym soczewki asferyczne oraz takie o bardzo niskiej dyspersji, która niemal eliminuje aberracje chromatyczną. Przysłona składa się z 5 listów.

Ostrzenie odbywa się w pełni manualnie, a dystans ogniskowania wynosi 12 cm, dzięki czemu fotografujący może bardzo mocno zbliżyć się do fotografowane obiektu. Jednak ze względu na szerokie pole widzenia, zdecydowanie nie jest to konstrukcja nadająca się do fotografii makro.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/5]

Firma Venus Optics wraz ze swoimi partnerami opracowało magnetyczny system mocowania filtrów do tego obiektywu, o średnicy 100 mm, którzy przypomina mocowanie Cokin. Laowa 9 mm f/5.6 FF RL jest już dostępny na stronie producenta z mocowaniami Leica M (899 dolarów), Sony FE, Nikon Z oraz L-Mount w cenie 799 dolarów, czyli około 3200 złotych.

Jeśli interesujesz się wystrojem wnętrz, prosimy - wypełnij tę ankietę. Dzięki za pomoc!
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)