Łazik InSight wysłał nowe zdjęcia z Marsa. To być może jego ostatni materiał

Łazik InSight wysłał nowe zdjęcia z Marsa. To być może jego ostatni materiał

Być może jest to ostatnie zdjęcie przesłane przez InSight.
Być może jest to ostatnie zdjęcie przesłane przez InSight.
Źródło zdjęć: © NASA
Marcin Watemborski
21.11.2022 09:15

Łazik InSight wylądował na powierzchni Marca 26 listopada 2018 roku. Wówczas rozwiązywanie zagadek Czerwonej Planety było w powijakach. Od tamtego czasu minęły już 4 lata, a urządzenie się trochę wysłużyło. W międzyczasie na Marsie pojawił się łazik Perseverance oraz dron Ingenuity. Te zdjęcia mogą być ostatnimi, jakie przesłał InSight.

Główne zadania InSight polegały na badaniu właściwości Marsa – w tym budowy planety, jej ruchów sejsmologicznych oraz przepływu ciepła. Łazik zarejestrował ponad 1300 wstrząsów na planecie, a najsilniejszy z nich miał magnitudę równą 5.

Problem polega na tym, że na Marsie pył z powierzchni stale się unosi i osadza na urządzenia badających planetę. Trzeba podkreślić, że każde z nich jest zasilane panelami fotowoltaicznymi, a jeśli te zostaną zakurzone, łaziki nie będą miały zasilania. Właśnie taki los spotkał InSight. Panele urządzenia praktycznie nie pobierają już energii, a sam łazik działa jedynie w granicach 10 proc. początkowej mocy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić dysk SSD NVMe Samsung SSD 980?

Naukowcy mieli nadzieję, że w przypadku InSight stanie się to, co miało miejsce z łazikami Spirit oraz Opportunity. Te dwa miały niezwykłe szczęście, bo przechodzące wiatry zwiały z ich paneli osiadły pył. Niestety w przypadku InSight tak się nie stało, co jest równoznaczne z tym, że łazik został pozbawiony energii. NASA rozpoczęło operacje krytyczne i przygotowane do wyłączenia na początku listopada 2022 roku. W przeciągu najbliższych dni akumulator InSight się wyczerpie.

Po lewej stan paneli fotowoltaicznych na InSight w grudniu 2018 rr, po prawej w kwietniu 2022 r.
Po lewej stan paneli fotowoltaicznych na InSight w grudniu 2018 rr, po prawej w kwietniu 2022 r.© NASA

Najważniejszym dla naukowców jest teraz przesłanie wszystkich zgromadzonych przez InSight danych. Te informacje pozwolą naukowcom dokładnie zbadać skład Mars, w tym zapoznać się z płynnym jądrem planety. Zapisy na urządzeniach łazika dotyczą również trzęsień ziemi oraz uderzeń meteorytów w Czerwoną Planetę. To wszystko daje ekspertom pogląd na sposób kształtowania się Marsa oraz jego obecną strukturę.

Po przesłaniu tego zdjęcia, naukowcy z NASA czekają, aż będą mogli oficjalnie zakończyć misję InSight.
Po przesłaniu tego zdjęcia, naukowcy z NASA czekają, aż będą mogli oficjalnie zakończyć misję InSight.© NASA

Oficjalne zakończenie misji InSight zostanie ogłoszone dopiero wtedy, gdy NASA nie będzie mogła połączyć się z łazikiem w dwóch sesjach komunikacyjnych z rzędu. Gdyby jednak coś się zdarzyło i po czasie ponownie InSight połączy się z orbitującą wokół Marsa sondą komunikacyjną, jego misja może zostać wznowiona.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)