Jak nagrać pocisk lecący z prędkością 1500 m/s lub wybuch bomby?

Jak nagrać pocisk lecący z prędkością 1500 m/s lub wybuch bomby?

Jak nagrać pocisk lecący z prędkością 1500 m/s lub wybuch bomby?
Marcin Falana
21.11.2017 11:50, aktualizacja: 26.07.2022 18:15

Zobaczcie jak są nagrane filmy w super zwolnionym tempie, które są w stanie uchwycić lecący pocisk czy wybuch bomby atomowej.

Kamera Phantom, która nagrywa z prędkością 25 000 kl./s w jakości trochę lepszej od HD 720p jest szybka ale nie zdoła uchwycić lecącego pocisku. Więc jak są nagrane tego typu ujęcia? Na to pytanie odpowiada Curious Droid w swoim filmie na temat najszybszych kamer na świecie.

Ultra High Speed Cameras – How do you film a tank shell in flight or a Nuclear bomb test?

Zawsze zastanawiałem się jak kamery były w stanie śledzić i nagrywać obiekty w ruchu poruszając się blisko prędkości dźwięku. Wszyscy widzieliśmy testy nuklearne nagrane w zwolnionym tempie. Jak oni to zrobili w czasach kiedy nie mieli tak zaawansowanej technologii?

Tajemnicą filmów w super zwolnionym tempie są lustra

Lustra są obecne w fotografii i filmie od bardzo dawna i były wykorzystywane w różny sposób między innymi do śledzenia pocisków przelatujących z ogromną prędkością. Aparat jest skierowany na lustro, które jest sterowane komputerowo i dokładnie śledzi poruszający się z dużą prędkością obiekt. Poruszanie tak szybko całym aparatem, żeby nadążyć za pociskiem jest po prostu niemożliwe. Super lekkie lustro sterowanie komputerowo jest w stanie nadążyć za tak szybkim ruchem.

Obraz

Inne współczesne rozwiązania do filmów super zwolnionym tempie korzystają z zestawu matryc, które są w stanie zarejestrować bardzo szybką sekwencję. I tutaj także mamy do czynienia z lustrem, które obraca się i rzutuje obraz na kolejne matryce. Zanim lustro wróci bufor jest w stanie zgrać obraz z matrycy i jest gotowy na kolejne klatki. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy wręcz abstrakcyjne prędkości dochodzące do 25 milionów kl./s.

Obraz

Jeżeli chcecie zobaczyć jak działa taki aparat to zachęcamy do obejrzenia filmiku poniżej, na którym widać w akcji kamerę Brandaris 128. Tutaj kamera nagrywała z prędkością 13 milionów kl./s, a jej maksymalne osiągi to 25 milionów kl./s. W środku znajdują się aż 128 matryce CCD oraz obracające się lustro. Lustro znajduje się w atmosferze helu, z zawartością tlenu nie przekraczającą 2%. Wszystko po to, żeby nie spalić szybko poruszającego się lustra.

Brandaris 128: a 25 MILLION fps high-speed camera!

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)