Lecisz do USA? Uważaj na wkłady do instaxa i filmy Fujifilm

Lecisz do USA? Uważaj na wkłady do instaxa i filmy Fujifilm

Lecisz do USA? Uważaj na wkłady do instaxa i filmy Fujifilm
Marcin Watemborski
14.02.2020 10:03, aktualizacja: 26.07.2022 15:00

Firma Fujifilm poszła w ślady Kodaka i również postanowiła fotografów, używających ich materiałów światłoczułych przed nowymi typami skanerów na lotniskach w Stanach Zjednoczonych. Mogą one negatywnie wpływać na działanie filmów i zostawiać artefakty w postaci pasów lub prześwietlonych zdjęć.

Kodak Alaris, producent tradycyjnych materiałów światłoczułych, ostrzegał niedawno przed nowymi typami sprawdzania bagażu na lotniskach w USA. Firma nawiązała współpracę z TSA, by sprawdzić dokładnie, co może się stać, gdy filmy przejdą przez wielokrotne kontrole. Jak się okazuje – mogą one skutkować wystąpieniem miejscowych prześwietleń, prześwietlić całe zdjęcia lub zostawiać pasy na pojedynczych klatkach. Poza tym całe zdjęcia mogą utracić kontrastowość i wyjść zadymione.

Fujifilm jednak nie poszło tak daleko, jak Kodak i nie przetestowało działania fal na różne materiały światłoczułe. Firma wydała oficjalne oświadczenie będące częścią zaleceń bezpieczeństwa względem swoich produktów w podróży. W informacji znajdziemy jedynie wymienione następujące rzeczy bez szczegółów: Filmy fotograficzne, aparaty jednorazowe oraz wkłady natychmiastowe. W dwóch osobnych dokumentach PDF znalazły się informacje odnośnie filmów oraz wkładów natychmiastowych.

Główna zalecenia to brzmią następująco:

  • Nigdy nie pakuj niewywołanych filmów do bagażu, który przejdzie kontrolę.
  • Zawsze miej materiały światłoczułe w bagażu podręcznym i poproś o sprawdzenie ich przez ochronę.
  • Jeśli będziesz przewozić duże ilości niewywołanych filmów, skontaktuj się wcześniej z liniami lotniczymi i poinformuj o tym, by te mogły zorganizować dla ciebie specjalną inspekcję bagażu.
  • By przyspieszyć cały proces, wyślij filmy do miejsca twojej podróży wcześniej, zamawiając paczkę, zapewniającą pominięcie kontroli opartej na prześwietlaniu.

Fujifilm zwraca również uwagę, że materiały światłoczułe poddane obróbce (wywołaniu) nie zostaną naruszone przez promienie RTG, ani działanie rezonansu magnetycznego. Warto pamiętać o tym, że wspomniane posoby kontroli oddziałują na wszystkie rodzaje nieprzetworzonych materiałów światłoczułych – wszystkie filmy (czarno-białe i kolorowe) o różnych czułościach oraz wszystkie odmiany wkładów Fujifilm instax (mini, square oraz wide).

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)