Legendarny producent aparatów Mamiya wykupiony przez Phase One

Legendarny producent aparatów Mamiya wykupiony przez Phase One

Legendarny producent aparatów Mamiya wykupiony przez Phase One
Marcin Watemborski
03.12.2015 12:30, aktualizacja: 26.07.2022 19:24

Phase One – firma będąca liderem w produkcji cyfrowych aparatów średnioformatowych – wykupiła Mamiya Digital Imaging Company. Czy wpłynie to na wizerunek legendarnej marki?

Mamiya jest legendarną marką aparatów stworzoną w 1940 roku, której twórcą był Seiichi Mamiya. Znana jest między z innymi ze średnioformatowych analogowych aparatów dalmierzowych oraz słynnych dwuobiektywowych Mamiyaflexów, które w przeciągu 10 lat od powstania firmy stały się wręcz obiektem kultu wielu fotografów. Na ich podstawie powstało wiele kopii, lecz technologiczne rozwiązania zastosowane w korpusach Mamiya okazały się jednymi z najdoskonalszych w historii aparatów fotograficznych.

Duńska firma Phase One, produkująca średnioformatowe aparaty cyfrowe oraz oprogramowanie Capture One, od 2009 roku współpracowała z Mamiyą. Była wówczas posiadaczem 45% akcji firmy. Sprzedawała ona spersonalizowane korpusy oraz odświeżone wersje obiektywów Mamiya pod własną nazwą. Wypuszczone na rynek w tym samym okresie Phase One 645DF+ oraz Mamiya 645AFD III były niemalże identyczne.

Obraz

Dla Phase One wykupienie reszty udziałów jest zabiegiem, który pozwoli rozwinąć ich własną markę w oparciu o sprawdzone rozwiązania techniczne znane z legendarnych aparatów Mamiya. Da im to również większą kontrole nad promowaniem swoich produktów.

Rozwój duńskiego lidera był w ogromnym stopniu uzależniony od tego technologii stworzonej i przekazanej z Japonii – teraz proces ten będzie zdecydowanie przyspieszony, a kontakt między firmami będzie tylko kwestią wewnętrznego przesyłania informacji – bez zbędnych formalności.

Makoto Honda, prezes Phase One Japan:

Phase One Japan zostało stworzone, by tworzyć i rozwijać nowe oraz spersonalizowane arcydzieło jakim są obiektywy z wbudowaną migawką. Będziemy działać z najlepszymi fotografami, firmami optycznymi oraz naszym wieloletnim partnerem projektowym – firmą Schneider Kreuznach.

Obecne obiektywy wypuszczane pod szyldem Phase One były tworzone przez Mamiyę i wymagały wbudowanych w korpus migawek. Te, z migawkami w obiektywach były produkowane przy pomocy niemieckiego Schneidera. Oczywiście może to pozostać bez zmian, lecz głównym aspektem działań Phase One w tej kwestii jest zwiększenie kontroli nad możliwościami współpracy.

Wszyscy musimy pozostać czujni i obserwować jak rozwiną się dalsze przygody dwóch gigantów pod wspólnym szyldem Phase One. Jedyne co nam pozostaje to wierzyć, że połączenie firm rozwinie rynek cyfrowych aparatów średnioformatowych oraz przybliży go zwykłym użytkownikom.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)