Legendarny slajd zabroniony. Jest szkodliwy dla środowiska?

Legendarny slajd zabroniony. Jest szkodliwy dla środowiska?

Legendarny slajd zabroniony. Jest szkodliwy dla środowiska?
Marcin Watemborski
07.07.2021 09:29, aktualizacja: 07.07.2021 11:29

FUJICHROME Velvia 100 Professional to bardzo znany i ceniony slajd. Nasycone kolory – zwłaszcza zielenie i błękity – tego pozytywu przeszły do historii fotografii. Niestety okazuj się, że zawiera on toksyczną substancję i w niektórych regionach świata przestanie być sprzedawany.

FUJICHROME Velvia 100 Professional to bardzo popularny diapozytyw, ceniony przez fotografów za charakterystyczną tonację oraz wysokie nasycenie barw. Szczególnie polecany jest on do zdjęć krajobrazowych, gdzie dominują soczyste zielenie traw oraz głębokie błękity nieba.

Jednak, żeby nie było zbyt kolorowo, ten slajd zawiera substancje szkodliwe. Jego toksyczność sprawiła, że zainteresowała się nim Environmental Protection Agency (Agencja Ochrony Środowiska). Wspomniany materiał światłoczuły zawiera substancję bezwzględnie zabronioną w USA.

Fosforan izopropylowanego fenolu (3:1) (phenol, isopropylated, phosphate 3:1) to substancja, która może wpływać na płodność człowieka i prawidłowy rozwój płodu, podrażniać oczy oraz ma negatywny wpływ na zanieczyszczenie środowiska. Zastosowanie tego związku jest bardzo szerokie w procesie produkcyjnym różnych dóbr i o ile nie jest spożywany lub inaczej dostarczany do organizmu, nie powinien powodować problemów, o czym świadczy zapis na stronie internetowej Europejskiej Agencji Chemicznej (ECHA).

W notatce technicznej dotyczącej slajdu FUJICHROME Velvia 100 Professional przeczytamy, że zawartość fosforanu izopropylowanego fenolu (3:1) w warstwach światłoczułych wynosi 0,0003 proc. i jest to uważane za ilości śladowe, które nie mają wpływu na środowisko. Mimo tego, firma postanowiła wycofać z amerykańskiego rynku produkt zawierające substancję niedozwoloną w kraju.

Co ciekawe, FUJICHROME Velvia 50 wciąż jest materiałem dostępnym w sklepach i w składzie o połowę mniej czułego diapozytywu nie ma zabronionego związku chemicznego.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)