Legendarny aparat Leica M2 za 5 dolarów

Leica M2
Leica M2
Źródło zdjęć: © [© GreenteaBanana](https://www.reddit.com/r/ThriftStoreHauls/comments/6b25hb/i_found_a_leica_m2_35mm_camera/)
Marcin Falana

16.05.2017 11:24, aktual.: 26.07.2022 18:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sklepy z używanymi rzeczami mogą skrywać niesamowite skarby. Użytkownik serwisu Reddit kupił leicę M2 z obiektywem w dobrym stanie, wartą około 6 tysięcy złotych, za niecałe 5 dolarów. Poznajcie historię szczęśliwego posiadacza legendarnego aparatu.

To brzmi jak jakaś niesamowita historia, ale jest potwierdzona zdjęciami, więc można chyba zakładać, że jest prawdziwa. Użytkownik serwisu Reddit GreenteaBanana, który jest stałym bywalcem sklepów oferujących sprzęt z drugiej ręki, zadziwił wszystkich, a przede wszystkim samego siebie. Mając doświadczenie w znajdowaniu ciekawych aparatów, jak Contax TVS III czy Rollei 35, GreenteaBanana postanowił sprawdzić i tym razem dział elektroniki w pobliskim sklepie z używanymi rzeczami. Tak sam relacjonuje całe wydarzenie dla serwisu Petapixel:

Myślałem, że to będzie kolejny leniwy dzień i odejdę z niczym, jednak gdy zajrzałem do działu z elektroniką, zobaczyłem aparat wyglądający jak z połowy XX wieku. Myślałem, że to nie będzie nic specjalnego, ponieważ w przeszłości często znajdowałem różne aparaty. Chociaż kiedyś zdarzyło się, że znalazłem Contaksa TVS III i Rolleia 35, które wystawiłem później na sprzedaż. Podniosłem aparat i pierwsze co zauważyłem, to dekielek do obiektywu, na którym było napisane Leica. Nie mogłem uwierzyć własnym oczom. Przez chwilę myślałem, że śnię, szepnąłem w emocjach do mojego przyjaciela, że znalazłem rolls royce'a wśród aparatów. Wiedziałem, że sprzęt jest warty fortunę. Nie chciałem już robić zamieszania i nie przejmowałem się innymi rzeczami w sklepie, od razu kupiłem aparat za pieniądze z wygranej zdrapki i wyszedłem szczęśliwy.
Leica M2
Leica M2© [© GreenteaBanana](https://www.reddit.com/r/ThriftStoreHauls/comments/6b25hb/i_found_a_leica_m2_35mm_camera/)

Tym sposobem stał się posiadaczem aparatu Leica M2 z obiektywem Elmar 50mm f/2.8 w dobrym stanie, który jest wart około 1500 dolarów (5770 złotych). Zapłacił jedynie 5 dolarów. Takie rzeczy zdarzają się niezmiernie rzadko. To pierwsze tak wartościowe znalezisko GreenteaBanana, który teraz zamierza zabrać aparat w podróż do Korei i Japonii i wtedy zadecyduje, co z nim zrobi później. Możliwe jednak, że zostawi go dla siebie, ponieważ interesuje się fotografią, a to może być aparat na lata.

Leica M2 Elmar 50mm f/2.8
Leica M2 Elmar 50mm f/2.8

Leica M2 to aparat dalmierzowy, zaprezentowany w 1957 roku i produkowany w większości w Niemczech - do 1968 roku. Była to trochę uproszczona wersja Leiki M3, która miała być tańsza, jednak koniec końców stała się dostępna w podobnej cenie. Leica M2 wyróżniała się wizjerem o powiększeniu 0,72x, w którym zastosowano ramki obsługujące ogniskowe 35, 50 i 90 mm, w późniejszych wersjach także 135 mm. Na naszym rynku sam aparat można kupić za około 3000 zł, czyli jest to jedna z tańszych "emek" na film.

Obiektyw Elmar 50mm f/2.8 to składana konstrukcja, która była przeznaczona do fotografowania w czasie dnia, więc nie oferuje super ostrości na otwartej przysłonie, ale nadal jest używana przez użytkowników nawet cyfrowych korpusów Leica M.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)