Leica Oscar Barnack Award 2011 - znamy wyniki konkursu

Leica Oscar Barnack Award 2011 - znamy wyniki konkursu

fot. Jan Grarup
fot. Jan Grarup
Łukasz Łusiak
18.06.2011 11:56, aktualizacja: 01.08.2022 14:37

Poznaliśmy zwycięzców konkursu Leica Oscar Barnack Award 2011. Choć nagrody zostaną wręczone 5 lipca podczas francuskiego festiwalu Rencontres d'Arles, już dziś wiemy, kto je dostanie. Tym razem będą to fotografowie z Danii i Chin.

Zwycięzcą prestiżowego konkursu Leica Oskar Barnack Award 2011 został Jan Grarup. Ten pochodzący z Danii fotograf został wyróżniony za reportaż zatytułowany "Aftermath Haiti". Pokazuje on tragiczne skutki wywołane potężnym trzęsieniem ziemi na Haiti w styczniu 2010 roku. W jego wyniku zginęło ponad 300 000 ludzi, setki tysięcy zostało rannych,  miliony pozostały przez długi bez dachu nad głową. Spustoszeń dokończyły szerzące się po kraju epidemie. Zdjęcia Jana naprawdę zapadają w pamięć - pokazują ogrom cierpienia jakiego zaznali mieszkańcy tej wyspy. Wielu z nich w ciągu kilku chwil straciło wszystko - dobytek, zdrowie. Najgorsze, że niektórzy tracili całe swoje rodziny.

fot. Jan Grarup
fot. Jan Grarup

Jako zwycięzca konkursu Jan dostanie nagrodę pieniężną oraz aparat Leica M9 z obiektywami o łącznej wartości ponad 9500 euro. Ten sam aparat dostanie zwycięzca w kolejnej kategorii konkursowej - "Newcomer", w której mogli wsiąść udział fotograficy nie mający więcej jak 25 lat.

Jej zwycięzcą został 23-letni Jing Huang z Chin, za cykl fotografii pod tytułem "Pure of Sight". W przeciwieństwie do zdjęć Duńczyka, zdjęcia Jinga nie mają jednego tematu. Każde z nich to inna historia. Młody Chińczyk pokazuje nam więc ludzi, krajobrazy, zwierzęta, martwą naturę - wszystko w czarno-białych odcieniach. Jing twierdzi, że nigdy nie mógłby być dobrym pisarzem, gdyż nie potrafi dobrze dobierać słów. Dlatego "opowiada" o otaczającym go świecie, a fotografia jest medium, za pośrednictwem którego przekazuje swoje przemyślenia. Jego fotografie pozwalają odbiorcy spojrzeć na świat oczami fotografa, który posługuje się obrazami jak słowami.

Kim są zwycięzcy?

  • Jing Huang urodził się w 1987 roku. Żeby nauczyć sie opowiadania historii za pomocą zdjęć poszedł w 2003 roku na studia fotografii i sztuki cyfrowej na Akademii Sztuk Pięknych w Guangzhou w południowych Chinach. Jak sam przyznaje jest fanem aparatów Leica. W swej pracy korzysta z modelu M4-P.

Konkursowi patronuje twórca legendarnego aparatu Leica – Oskar Barnack. Impreza odbywa się od 1979 roku – dziś to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów fotografii reportażowej. Nagrody wręczane są w czasie festiwalu Recontres Internationales del la Photographie w Arles, we Francji. Więcej nagrodzonych zdjęć do zobaczenia na stronie konkursu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)