Leica Q - kompaktowa pełna klatka z obiektywem 28 mm f/1.7, autofokusem i Wi‑Fi

Leica Q - kompaktowa pełna klatka z obiektywem 28 mm f/1.7, autofokusem i Wi-Fi
Marcin Falana

10.06.2015 13:44, aktual.: 10.06.2015 15:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lecia zaprezentowała nowy, aparat kompaktowy wyposażony w pełnoklatkową matrycę o rozdzielczości 24-megapikseli i stałoogniskowy obiektyw Summilux 28 mm f/1.7. Nowością ma być szybki autofokus, Wi-Fi i zdjęcia seryjne na poziomie 10 kl/s.

Leica Q
Leica Q

Sercem najnowszej Leiki Q jest pełnoklatkowa matryca CMOS o efektywnej rozdzielczości 24 megapikseli. Pozwala ona na pracę w zakresie czuóści ISO 100 - 5000. Obsługuje ją procesor obrazu Leica Maestro II, który umożliwia zapis zdjęć seryjnych z prędkością 10,5 kl/s. Ma on także wpływ na działanie systemu AF, który ma być najszybszy w swojej klasie. AF działa na zasadzie detekcji kontrastu.

Obiektyw Leica Summilux 28 mm f/1.7 ASPH składa się z 11 soczewek w 9 grupach w tym zastosowano dwie soczewki asferyczne. Oferuje także optyczną stabilizację obrazu.

Leica Q
Leica Q

Kadujemy za pomocą dużego i szczegóowego wizjera o rozdzielczości 3,68 megapikseli. Do dyspozycji mamy także dotykowy, 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości ponad miliona punktów.

Leica Q
Leica Q

Podobnie jak w aparatach dalmierzowych, tutaj również możemy zasymulować inne ogniskowe. Dedykowanym przyciskiem możemy zmieniać ramki określające kadr. Takie rozwiązanie zwiększa fotograficzne możliwości. Poza ogniskową 28 mm, pokrywającą pełną rozdzielczość, możemy podejrzeć kadry uzyskiwane przez 35 oraz 50 mm.

Leica Q
Leica Q

Odpowiednie ramki wyświetlane są w wizjerze lub ekranie LCD. Wtedy, podobnie jak w Leikach M, fotograf widzi także obszar poza kadrem. Dzięki temu może szybciej reagować i planować dynamikę fotografowanej sceny. Zdjęcia zapisane w formacie JPEG są wykadrowane w wybranej ogniskowej, a surowy plik DNG pozostaje bez zmian - ukazuje całe pole widzenia obiektywu 28 mm, jedynie zaznaczając wybrany, węższy kadr.

Leica Q
Leica Q

Wzornictwo Leiki Q kontynuuje tradycję redukcji do niezbędnego minimum. Prostota, przejrzystość, minimalizm. Górna pokrywa wykonana jest z jednolitego kawałka aluminium, korpus ze stopu magnezu, a oznaczenia zostały wygrawerowane laserowo. Uchwyt dodatkowo poprawia nowatorskie rozwiązanie – sprytne wgłębienie w miejscu podparcia kciuka. Wykończenie aparatu okleiną skórzaną z wytłoczonym diamentowym wzorem jest ergonomiczne i eleganckie.

Leica Q
Leica Q

Przyciski sterujące Leiką Q są rozplanowane logicznie i przejrzyście. Proste i uporządkowane menu zapewnia szybki dostęp do funkcji. Ponadto, łatwo można spersonalizować jej ustawienia: np. wybrać obszar i tryb pracy autofokusa lub przypisać własne funkcje niektórym przyciskom.

Leica Q
Leica Q

Manualne ustawianie ostrości jest wpierane przez wyjątkowo wydajny Focus Peaking czyli podświetlenie krawędzi obiektów znajdujących się w płaszczyźnie ostrości oraz Live View Zoom dający nawet 6-krotne powiększenie fragmentu kadru.

Leika Q nagrywa wideo w jakości full HD. Plik zapisywany jest w formacie mp4 z prędkością 30 lub 60 kl/s. Za czysty dźwięk odpowiada wbudowany mikrofon stereo oraz filtr szumu wiatru.

Leica Q
Leica Q

Nowa Leika poprzez wbudowany moduł Wi-Fi bezprzewodowo przesyła zdjęcia i video. Można też zdalnie sterować aparatem za pomocą smartfona lub tabletu. Wystarczy pobrać darmową aplikację Leica Q app na swoje urządzenie mobilne aby zdalnie wyzwalać migawkę, sterować czasem i przysłoną, oraz korzystać z poglądu na żywo.

Do aparatu Leica Q dołączona jest licencja na profesjonalne oprogramowanie do obróbki, katalogowania i prezentacji zdjęć: Adobe Lightroom. Wystarczy zarejestrować produkt i pobrać oprogramowanie.

Leica Q jest już dostępna w sieci salonach Leica Store Warszawa, Leica Butik Kraków, oraz w sieci autoryzowanych punktów sprzedaży Leica Camera

w cenie 17000 zł.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)