Leica zaskoczyła (?) nowym kompaktem X1

Leica X1
Leica X1
Mateusz Gołąb

09.09.2009 14:45, aktual.: 02.08.2022 10:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wszyscy zainteresowani już pewnie obejrzeli w internecie i na żywo to, co miała dzisiaj do pokazania firma Leica. Nowością była opisywana przez nas już Leica M9 oraz zupełna nowość - Leica X1. Co to takiego jest?

Leica X1 to malutki ale wyposażony w matrycę wielkości APS-C (taki jak w więszości lustrzanek cyfrowych) sensor o rozdzielczości 12 megapikseli. Uwagę zwraca już samym wyglądem - klasycznym jak na Leikę przystało. Uroczo wygląda wysuwana lampa błyskowa - to jest to coś okrągłe w górnej części aparatu. Nie mniej uroczo brzmi możliwość zapisywania zdjęć w formacie DNG.

Powiem szczerze, że z powodu bliskich związków firmy Leica z Panasonikiem, bardziej spodziewałbym się wypasionej, leikowskiej wersji jednego z nowych Panasoników z wymiennymi obiektywami Mikro Cztery Trzecie. Jednak Leica zdecydowała się na coś zupełnie innego - kompakcik z obiektywem o stałej ogniskowej 24 mm (35 mm dla formatu małoobrazkowego) i świetle f/2.8.

Leica X1 ma 11-punktowy system pomiaru ostrości wspomagany funkcją wykrywania twarzy. Zakres czułości obsługiwany przez matrycę to ISO 100-3200. Ceny nie znamy ale trzeba powiedzieć, że pewnie nie będzie mała. Ale jakość obrazu wśród kompaktów może być niedościgniona. Od stycznia 2010.

Leica X1
Leica X1
Leica X1
Leica X1

Źródło: DPreview

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)