"Let's talk": Rozmowa jest ukojeniem dla osób z chorobami psychicznymi
"Let's talk" ("Porozmawiajmy") to kampania, która zwraca uwagę na problemy ze zdrowiem psychicznym. Jej celem jest sprowokowanie do rozmów, które mogą przynieść ulgę osobom, które borykają się z chorobami.
Napisy na twarzy: byłam bardzo samotna i zagubiona / Silna presja żeby być najlepszą, perfekcyjną
Kampania "Let’s Talk" ("Porozmawiajmy") ma na celu wywołanie milionów rozmów na temat zdrowia psychicznego. Fotograf Charlie Clift we współpracy z kaligrafką Kate Forrester stworzyli serię portretów osób, które przeszyły jakieś trudności związane ze zdrowiem psychicznym.
Artystka namalowała na twarzach bohaterów napisy, które odzwierciedlały ich najtrudniejsze myśli, z którymi muszą się zmagać. Fotograf przeprowadził wywiad z każdym modelem, podczas którego opowiadali swoimi słowami o tym, jak się czują. Następnie artyści wybrali słowa i zwroty z wywiadu, które znalazły się na twarzach fotografowanych osób.
"Dobrze jest czuć się dobrze. Mów głośniej. Porozmawiajmy." - to hasło przewodnie całej kampanii.
Na stronie internetowej poświęconej projektowi znajdziecie krótkie historie każdego bohatera. Opowiadają o swoich stanach lękowych i depresji, zaburzeniach dwubiegunowych czy obsesyjno-kompulsywnych.
Bryony, jedna z bohaterek projektu mówi:
Brat bliźniak Scotta podobnie, jak on zmagał się z depresją kliniczną. Dziś nie żyje - popełnił samobójstwo. Możliwe, że rozmowa z kimś bliskim, mogłaby ocalić jego życie.
Problemy psychiczne powoli przestają być tematem tabu. Między innymi, za sprawą tego typu projektów. Dzięki nim możemy dostrzec, że nie jesteśmy sami, że są inne osoby, które zmagają się z podobnymi problemami i wiedzą, jak sobie z nimi radzić. Tą wiedzą chętnie się dzielą, więc czemu z niej nie skorzystać?
Projekt "Let’s talk" ma na celu zmobilizować osoby w trudnej sytuacji do zwyczajnej rozmowy. Nie musi to być rozmowa twarzą w twarz. Można do kogoś zadzwonić, lub zwyczajnie wysłać maila. Ważne jest to, żeby uwierzyć, że rozmowa może przynieść ulgę, a na świecie są osoby, które chcą słuchać.
Twórcy projektu zdają sobie sprawę, że trudno jest zainicjować rozmowę podczas zmagań z samym sobą, dlatego jeśli widzisz, że ktoś może mieć problemy ze swoim zdrowiem psychicznym, jest drażliwy, niespokojny, unika kontaktu z innymi, ma problemy z koncentracją lub wahania nastroju - wyjdź z inicjatywą i zacznij rozmowę.