Grudniowa aktualizacja Adobe Lightroom przynosi usprawnienia albumów

Grudniowa aktualizacja Adobe Lightroom przynosi usprawnienia albumów12.12.2018 10:29
Grudniowa aktualizacja Adobe Lightroom przynosi usprawnienia albumów
Anna Rymsza

Adobe Lightroom ma zwolenników i przeciwników, ale jedno jest pewne – producent nie próżnuje i regularnie dostarcza wartościowe aktualizacje. W grudniu Lightroom CC dostał nowe możliwości zarządzania albumami. Lightroom Classic CC zaś pozwala zmienić kolejność paneli w module wywoływania.

Lightroom CC

Nowości w Lightroomie CC to przede wszystkim wygodniejsze zarządzanie zdjęciami. Nowe polecenie Target Album pozwala szybko dodać zdjęcia do albumu z dowolnego miejsca w programie i w dowolnym momencie pracy. Najpierw musimy tylko ustawić wybrany album jako album docelowy z jego menu. Ponadto podczas udostępniania albumu zdjęć innym możemy wybrać, które ze zdjęć zostaną udostępnione, filtrując ich ocenę (gwiazdki).

Wybód albumu docelowego
Źródło zdjęć: © Adobe
Wybód albumu docelowego

Lightroom CC po aktualizacji może pochwalić się też szybszym importem zdjęć z karty SD lub aparatu podłączonego przez USB. Program będzie też szybciej ładować widok znalezionych na zdjęciach twarzy i pozwoli posortować je według imienia lub według nazwiska osoby. Usprawnione zostało także wyszukiwanie.

Lightroom Classic CC

Lightroom Classic CC w nowej wersji będzie działać znacznie szybciej na monitorach 4K i 5K. Zauważymy to, przechodząc między modułami programu oraz przy przesuwaniu siatki. Moduł wywoływania zdjęć jest kluczowy w tym programie i w końcu zyskaliśmy możliwość zmiany kolejności paneli, które są w nim widoczne.

Różne układy paneli w Lightroomie Classic CC
Źródło zdjęć: © Adobe
Różne układy paneli w Lightroomie Classic CC

Podczas importowania zdjęć możemy skorzystać z możliwości automatycznego importu do kolekcji wszystkich zdjęć, które pojawią się we wskazanym folderze. Program będzie obserwował ten folder i jeśli wykryje zmiany, automatycznie doda zdjęcia. Jest to możliwe także dla kolekcji synchronizowanych z lightroom.adobe.com i aplikacjami mobilnymi.

Aplikacje mobilne

W aplikacjach mobilnych z rodziny Lightroom także znalazło się trochę nowości. W wersji dla Androida znalazła się osobna karta do zarządzania albumami synchronizowanymi z chmurą Adobe. Udostępnianie zdjęć online nie wymaga już tworzenia dla nich osobnego albumu – można po prostu wybrać zdjęcia i od razu udostępnić.

Udostępnianie pojedynczych zdjęć w Lightroomie dla Androida
Źródło zdjęć: © Adobe
Udostępnianie pojedynczych zdjęć w Lightroomie dla Androida

W widoku osób pojawiły się te same możliwości sortowania, co w wersji desktopowej. Podobne zmiany trafiły też do systemu zarządzania presetami. Aplikacja wykryje duplikaty i wskaże zapisane ustawienia, które są częściowo kompatybilne, podobnie jak obie wersje desktopowe.

Ponadto, korzystający z Lightrooma dla Androida na Chromebookach mogą łączyć się z internetem kablem ethernetowym, o co prosiło wiele osób.

Nie zabrakło obsługi nowych aparatów i obiektywów.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)