Lightroom Classic CC 7.2 już jest. Nareszcie działa szybciej!

Lightroom Classic CC 7.2 już jest. Nareszcie działa szybciej!

Lightroom Classic CC 7.2 już jest. Nareszcie działa szybciej!
Marcin Watemborski
14.02.2018 09:55, aktualizacja: 26.07.2022 18:08

Adobe wydało aktualizację Lightrooma Classic CC 7.2, która znacząco poprawia wydajność oraz wprowadza nowe funkcje. Dla wielu użytkowników dopiero teraz ten program nabierze sensu. Nie ma na co czekać – aktualizujcie już teraz!

Wydajność i szybkość to priorytety

To, co dla wielu jest najważniejszą kwestią w przypadku Lightrooma Classic CC to jego wydajność. Nie znam praktycznie nikogo, kto by nie narzekał na wolne działanie aplikacji. Teraz się to zmienia dzięki współpracy z Intelem. Komputery wyposażone w wielordzeniowe procesory Intel oraz co najmniej 12 GB pamięci RAM będą importowały zdjęcia szybciej, jak również generowały podglądy oraz renderowały obrazy z wprowadzonymi zmianami. To samo dotyczy HDR-ów oraz panoram.

Wielu fotografów zwracało uwagę na to, że w trakcie używania Lightroom Classic CC zwalnia. Aktualizacja ma przywrócić mu stabilność. Niestety użytkownicy mający słabszy sprzęt raczej nie odczują poprawienia algorytmów, a szkoda. Optymalizacja powinna się odbywać nie tylko względem najnowszego sprzętu.

Adobe ułatwia pracę z folderami i katalogowanie zdjęć

Oprócz optymalizacji, pojawiły się też nowe elementy Lightrooma. Pierwszym z nich jest wyszukiwarka folderów, która ma ułatwić przeglądanie biblioteki. Dzięki niej bez problemu znajdziecie te foldery, które was interesują. Możecie je również oznaczyć jako ”Ulubione”, a później ograniczyć wyszukiwanie właśnie do tej grupy.

Obraz

Kolejną nowością jest tworzenie kolekcji z zaznaczonych folderów, dzięki czemu będziecie mogli synchronizować zawartość wersji komputerowej z mobilną.

Obraz

Co więcej – pojawiła się opcja tworzenia kolekcji na podstawie pinezki na mapie. Po kliknięciu prawym przyciskiem na pinezkę macie możliwość łatwego dodania wszystkich zdjęć, wykonanych w danym miejscu do zakładki kolekcji.

Obraz

Zmiany dotyczą również nowego filtra w zakładce Library. Pojawiła się opcja pokazania zdjęć, które nie zostały edytowane. Wyświetlą się wam one po zaznaczeniu pole ”Unedited”.

Obraz

Na podstawie edytowanych lub nieedytowanych zdjęć możecie stworzyć też ”Inteligentną kolekcję” (Smart Collection). W rozwijanym menu ”Develop” pojawiły się do zaznaczenia opcje: ”Has Edits”. Jako edycje rozumiane są: kadrowanie i/lub dopasowania.

Obraz

Więcej informacji na temat najnowszej wersji Lightrooma znajdziecie na blogu Adobe.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)