List od czytelniczki: Nikon D90 czy Canon 50D?

List od czytelniczki: Nikon D90 czy Canon 50D?

List od czytelniczki: Nikon D90 czy Canon D50?
List od czytelniczki: Nikon D90 czy Canon D50?
Krzysztof Basel
21.05.2009 07:00, aktualizacja: 02.08.2022 10:26

Czytelnicy zwracają się do nas z wieloma fotograficznymi pytaniami. Jednym z problemów, które Was nurtują, jest kwestia wyboru pomiędzy sprzętem Canona, a aparatami Nikona. Na to odwieczne pytanie nie ma obiektywnej odpowiedzi. Sylwia zwróciła się jednak z konkretnym przypadkiem: - Posiadam Nikona D90, ale zastanawiam się nad wymianą na Canona 50D - czytamy w liście. Który aparat będzie lepszy dla naszej czytelniczki?

Sylwia napisała do nas kilka dni temu:

*Witam Serdecznie.

Nie mam się za bardzo do kgo zwrócić z tym zapytaniem, więc może tu mi ktoś pomoże :)*

*Posiadam Nikona d90, ale zastanawiam się nad wymianą na Canona 50D..

Szczególnie zwracam uwagę  na różnice czułości ISO w obu modelach, na ilość kl/s i nieco tez na mpx. Tak wiem, że to ostatnie to chwyt reklamowy,ale czasem mpx są również istotne, a tu mamy różnice trzech. No i jeszcze może kilka mniej istotnych szczegółów.

Chciałabym podkreślić, ze wprawdzie mam raptem 18 lat, ale chciałabym żeby aparat mi wystarczył na dość długo. Bo w przyszłości planuje się najprawdopodobniej zająć sie właśnie fotografią na poważnie, więc chyba teraz mam jedynie okazje na zmianę aparatu, bo kolejny będę kupowała już chyba całkiem profesjonalny ale to za co najmniej 5-6 lat.*

Z obiektywów posiadam kit: 18-105 i planuje w lipcu kupić Sigmę 17-70.

*Proszę mi doradzić:)

z góry dziękuje i pozdrawiam*

*Sylwia


Droga Sylwio ; ) *

Na początku chciałbym podkreślić, że nie można obiektywnie stwierdzić, że jeden aparat jest lepszy od drugiego. Każdy ma swoje plusy i minusy. Każdy fotograf inaczej też subiektywnie je oceni.

Porównując Nikona D90 z Canonem 50D warto zwrócić uwagę na to, że oba aparat są ulokowane na nieco innej półce jakościowej. Naszym zdaniem Canona 50D lepiej porównywać z Nikonem D3oo. D90 to jednak sprzęt określany jako amatorski, chociaż z dużymi możliwościami. 50D to już aparat półprofesjonalny, dla wielu profesjonalny. Korpus Canona został wykonany ze stopu magnezu. Aparat posiada też uszczelnienie. Wielu zawodowych fotoreporterów wykorzystuje modele z tej serii do codziennej pracy. Pamiętam, jak były fotograf "Gazety Wyborczej" Bartek Sowa wygrał kilka lat temu główną nagrodę Grand Press Photo zdjęciem wykonanym starszy bratem opisywanego Canona - poczciwym modelem 20D.

Jednym z plusów Nikona jest z kolei tryb kręcenia filmów HD oraz mniejsze wymiary, przynajmniej dla niektórych (ja lubię większe aparaty). Różnica w rozdzielczości nie jest aż tak duża - 12 mpx powinno Ci spokojnie wystarczyć, ale 15 mpx tym bardziej starczy. Canon 50D jest wyraźnie szybszy, jednak musisz się zastanowić czy ma to dla Ciebie duże znaczenie - jaki rodzaj fotografii preferujesz? Szybkość sprzętu ma sporą wagę np. w fotografii sportowej albo prasowej. Tutaj Canon miałby duży plus.

Weź do ręki oba aparaty i zobacz, który system (Nikon czy Canon) bardziej Ci odpowiada. Na co dzień korzystam z Nikona i nie przepadam za układem Canonów. Moim zdaniem Nikon wygrywa wyjątkowo intuicyjną i przyjazną funkcjonalności. Być może Tobie również nie spodoba się ergonomia Canona, chociaż wielu fotografów ją chwiali.

Ważnym elementem w tej dyskusji są obiektywy, które posiadasz. Napisałaś, że dysponujesz Nikkorem 18-105mm. To tylko jeden obiektyw, w dodatku dość przeciętny. Co innego gdybyś miała w swojej torbie kilka klasowych szkieł. W tym przypadku warto się zastanowić, czy nie wolisz sprzedać Nikona z obiektywem i nie przesiąść się na system Canona. Spójrz na to długofalowo. Rozważ koszt obiektywów, które chciałabyś w przyszłości kupić - w końcu ceny firmowych "szkieł" Canona i Nikona często się mocno różnią.

Nikon D90 kosztuje obecnie ok 3200zł. Na Canona 50D trzeba wydać ok 3800zł.  Jego konkurent z podobnej półki to Nikon D300, który jeszcze w styczniu kosztował ok 4000zł. Obecnie nie znajdziesz tego modelu za mniej niż 5200zł, dlatego pewnie D300 odpada w Twoim porównaniu.

Podsumowując - gdybym miał Ci doradzić, który aparat wybrać, byłbym bliżej Canona 50D. Ale to wybór pomiędzy systemami. Zastanów się czy dobrze się czujesz w układzie Canona, wraz z ich charakterystycznym kółkiem. Poczytaj o cechach charakterystycznych aparatów firmy Canon. Zobacz, które obiektywy zamierzasz kupić. To Twój wybór. Ważny, ale nie najważniejszy. Najważniejsze są dobre zdjęcia, które można wykonać każdym aparatem, bez względu na markę.

Interesujące porównanie obu modeli możesz znaleźć TUTAJ.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)