Literowy bokeh jak efekty specjalne [wideo]

Literowy bokeh jak efekty specjalne [wideo]11.02.2011 09:40
KENNYMATIC/FLICKR
KENNYMATIC/FLICKR
Jacek Siwko

Widząc film, w którym aż roi się od efektów świetlnych i wyskakujących liter nasze pierwsze skojarzenia kierują się ku programom typu After Effects. Tym razem zadziwiające rezultaty osiągnięto metodą „analogową“. Oto mistrzowie bokeh.

Bokeh to rozmyte kształty znajdujących się poza głębią ostrości obiektywu. Jasne obiekty rozmywają się w kształt zbliżony do otworu przysłony. Dla przykładu, przy maksymalnym otwarciu przysłony w tle mamy do czynienia z jasnymi kołami, jeśli jednak zamkniemy przysłonę, zobaczymy kształt gwiazdy.

Bokeh może przybierać dowolny kształt, czego dowiecie się z naszego poradnika. Wszystko zależy od fantazji fotografującego. Supernormals mają najwidoczniej sporą fantazję, bo postanowili ukształtować bokeh w litery. Opisywana przez nas metoda dotyczyła fotografii, jednak ma ona swoje zastosowanie również w obrazie ruchomym.

O kulisach pracy nad filmem możecie dowiedzieć z się z następnego filmu:

Pewnie zastanawiacie się, czy każdy może osiągnąć podobny efekt. Tak, a przynajmniej zbliżony. Aby uzyskać bardziej skomplikowane efekty, będziemy jednak potrzebowali nakładki na obiektyw oraz szkła z możliwością maksymalnego otwarcia przysłony w granicach f/1.4 – f/2.8. Procedura tworzenia nakładki jest bardzo prosta, ale warto zilustrować ją przykładem z poradnika.

Obecnie dzięki możliwości filmowania za pomocą lustrzanek cyfrowych coraz więcej osób zajmuje się produkcją filmów, zatem zamiast wykorzystywać programy komputerowe, warto najpierw poeksperymentować z bokeh. Wystarczy odrobina kreatywności - do dzieła.

Źródło: DIGITALREV.COM

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)