Litewskie portrety Antanasa Sutkusa w Galerii Wysokich Napięć SWPS
20.02.2010 08:41, aktual.: 02.08.2022 09:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
?Ludzie Litwy? to tytuł najnowszej wystawy fotografii w Galerii Wysokich Napięć SWPS w Warszawie. Wernisaż cyklu Antanasa Sutkusa już w czwartek, 25 lutego o godzinie 18.00.
?Ludzie Litwy? to tytuł najnowszej wystawy fotografii w Galerii Wysokich Napięć SWPS w Warszawie. Wernisaż cyklu Antanasa Sutkusa już w czwartek, 25 lutego o godzinie 18.00.
Cykl Antanasa Sutkusa ?Ludzie Litwy? to dokument społeczny przedstawiony za pomocą czarno-białych portretów. O zdjęciach litewskiego fotografa opowiada Monika Piotrowska z Instytutu ProFotografia, kuratorka wystawy:
?Sutkus jest mistrzem fantastycznego i swobodnego portretu, emanującego uczuciami i mnóstwem treści. We współczesnej powodzi aranżowanych zdjęć portretowych, ziejących nudą bezruchu, kompozycji i emocjonalną pustką, prace Sutkusa to perły. Szarpią jakieś delikatne, zapomniane struny, budzą zazdrość, wokoło chyba nie ma tej szczerości, bezpośredniości, prawdziwości. Że w tamtej epoce, uznanej za zakłamaną, tyle było ludzkich twarzy i ciepła.?
Antanas Sutkus. Rocznik 1939. Nestor fotografii litewskiej. Samouk. Zaczął fotografować na początku lat 50., chwytając codzienność na gorącym uczynku. Studiował dziennikarstwo, miał intuicję. Wykształcenie dały mu książki, oglądał to, co w radzieckich bibliotekach było dostępne ze światowej fotografii. Nadał ton fotografii litewskiej. Skupił wokół siebie jej twórców, w 1969 r. z jego inicjatywy powstało Litewskie Stowarzyszenie Fotografów. W 1976 r. został członkiem International Federation of Art Photography (FIAP) ? niebywałe w tamtych czasach i z perspektywy miejsca, w którym żył. Wystawiał na całym świecie, zdobył prawie setkę nagród i medali, jego prace są w prestiżowych muzeach w różnych krajach, m.in. w International Center of Photography w Nowym Jorku i Victoria and Albert Museum w Londynie. W latach 2001-2002 korzystał z subwencji Erna and Victor Hasselblad Foundation przyznanej mu na dokumentację i konserwację osobistego archiwum.
Galeria Wysokich Napięć
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
ul. Chodakowska 19/31, II p.
Warszawa
wernisaż: 15.02, godz. 18.00
czynna: 26.02 ? 11.03, pon-niedz, 12.00-18.00
wstęp wolny