Ludzie uwielbiają psy od zawsze. Te historyczne zdjęcia to doskonały dowód
Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. To określenie nie odnosi się do ostatnich kilkudziesięciu lat, a co najmniej kilkuset. Jednak te historyczne zdjęcia są najwcześniejszymi fotograficznymi dowodami na tę międzygatunkową przyjaźń. Pochodzą one nawet z połowy XIX wieku.
05.09.2022 | aktual.: 06.09.2022 15:06
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wyjątkowy album dla każdego psiarza
Handlarz antykami i miłośnik psów Anthony Cavo postanowił oddać cześć najlepszym przyjaciołom ludzi. Dzięki swojej pracy ma do czynienia z wieloma zdjęciami, na których często są psy. Portrety zgromadzone w albumie "Love Immortal" (tłum. "Nieśmiertelna miłość") są datowane na lata 1840-1930.
Wśród tych kadrów znajdziemy psy przeróżnych ras oraz rozmiarów. Są tu zarówno zdjęcia oficjalne – z profesjonalnych studiów fotograficznych, jak i te amatorskie. Wszystkie łączy wspólny mianownik – miłość do psów. Zdjęcia te to cyfrowe skany ze zbiorów Anthony’ego Cavo, które powstawały przez ponad 50 lat.
Kolekcjoner wspomina, że jego pasja zbierania starych zdjęć zaczęła się już w dzieciństwie, gdy dostawał pudełka ze starymi fotografiami nieznanych ludzi od rodziców w prezencie. Każde z nich było jak tajemnica, która pozwalała puścić wodze fantazji i do każdego obrazu dorobić swoją historię. Zamiłowanie rozwijało się z wiekiem, a zdjęć przybywało.
Album "Love Immortal" zawiera ponad 200 zabytkowych zdjęć sprzed ponad 100 lat. Można go kupić na stronie wydawnictwa Harper Collins.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Psy towarzyszą nam od tysięcy lat
Być może nie wiecie o tym, ale psy to prawdopodobnie pierwsze udomowione przez ludzi zwierzęta. Najstarsze ślady udomowienia psów sięgają ponad 15 tys. lat temu. Wówczas na terenie Azji Wschodniej i Afryki ludzie żyli w towarzystwie Canis familiaris, czyli psów domowych, wśród których wyróżnia się mnóstwo poszczególnych ras.
Mimo tego, że psy nazywamy "potomkami wilków", w rzeczywistości niekoniecznie tak jest. Niektóre rasy faktycznie mogą pochodzić od wilków (łac. Canis lupus), lecz reszta to osobny gatunek. W takim rozumieniu psy powinniśmy nazywać "kuzynami wilków". Co ciekawe, psy rasowe stanowią zaledwie około 25 proc. wszystkich żyjących na świecie, a resztę stanowią zwierzęta ras mieszanych, czyli popularne i kochane kundelki.
Większość ludzi ceni psy za ich inteligencję oraz emocjonalność. Mózgi psów są anatomicznie zbliżone do ludzkich, lecz część odpowiedzialna za węch jest aż o ok. 40 proc. większa. Do jednych z najbardziej inteligentnych psów należy rasa Border Collie. Eksperci uważają, że te psy są w stanie dojść do etapu rozwoju intelektualnego kilkuletniego dziecka.
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii