Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017

Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017

Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017
Źródło zdjęć: © © Łukasz Bożycki / I miejsce w kat. "Ptaki" / [lnx.asferico.com](http://lnx.asferico.com/concorso/en/galleries/)
Marcin Watemborski
21.06.2017 07:35, aktualizacja: 22.06.2017 08:07

Poznaliśmy zwycięzców prestiżowego konkursu fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017. W konkursie wzięło udział 17 tysięcy prac. Pośród nich w kategorii ”Ptaki” nagrodzone zostało fantastyczne zdjęcie Polaka, Łukasza Bożyckiego.

Łukasz Bożycki jest jedynym Polakiem, który został nagrodzony w prestiżowym konkursie ASFERICO 2017. Jego praca zdobyła I miejsce w kategorii ”Ptaki”. Na zdjęciu widać czarnogłówkę w zimowym lesie podczas lotu pomiędzy drzewami. Fotograf doświetlił ją zewnętrzną lampą błyskową. Fotografia powstała w mazurskim lesie w 2013 roku. Podczas orkanu Ksawery, Bożycki wyszedł z domu, by w niesamowicie trudnych warunkach podglądać i fotografować zachowania zwierząt.

Obraz
© © FORTUNATO GATTO / I MIEJSCE W KAT. "KRAJOBRAZ" / LNX.ASFERICO.COM

Nagrodzony fotograf jest również naukowcem i dziennikarzem. W przeszłości został doceniony dwukrotnie tytułem Fotografa Roku OM ZPFP, jest laureatem konkursu BBC Worldwide i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie z 2013 roku. Księżna Cambridge wręczyła mu w 2014 roku kolejną nagrodę. Oprócz tego Bożycki jest doktorantem w Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN w Warszawie. Sam o sobie pisze w taki sposób:

"Warszawiak z urodzenia, biolog z wykształcenia, przyrodnik z zamiłowania, ratownik medyczny z zawodu. Wierzy, że fotografie powinny prowokować i nie pokazywać tego, co jest już znane. Nie potrzeba ani wielkiej siły, ani magii, aby odtworzyć widziane już kiedyś zdjęcie. Magią natomiast jest postrzeganie świata w zupełnie nowy, indywidualny sposób".

Konkurs ASFERICO 2017 został zorganizowany przez Italian Association of Nature Photographers. Była to już 11. edycja plebiscytu na najlepszych fotografów przyrodniczych na świecie. W skład jury wchodzili: Marco Colombo, Jasper Doest, Marco Ferrari oraz Sergey Gorshkov.

Obraz
© © Marcio Cabra I / Wyróżnienie w kat. "Krajobraz" / [lnx.asferico.com](http://lnx.asferico.com/concorso/en/galleries/)

Łączna kwota nagród wynosi ponad 10 tysięcy euro. Zwycięzcy każdej z kategorii (Krajobraz, Podwodne światy, Ssaki, Ptaki, Inne zwierzęta, Rośliny i grzyby, Kompozycje i formy, Mimikra) otrzymali 2 tysiące euro w gotówce, 10-dniową wycieczkę do Malawi oraz karbonowy gimbal Carbon Z firmy Zanelli. Każdy z finalistów natomiast dostał 500 euro w gotówce.

Obraz
© © Pal Hermansen / I miejsce w kat. "Podwodne Światy" / [lnx.asferico.com](http://lnx.asferico.com/concorso/en/galleries/)

Wszystkim nagrodzonym, a w szczególności naszemu rodakowi, serdecznie gratulujemy. Więcej zdjęć oraz informacji o konkursie znajdziecie na stronie internetowej konkursu.

Obraz
© © Pietro Formis / Wyróżnienie w kat. "Podwodne Światy" / [lnx.asferico.com](http://lnx.asferico.com/concorso/en/galleries/)
Obraz
© © Marcio Cabral I / I miejsce w kat. "Ssaki" / [lnx.asferico.com](http://lnx.asferico.com/concorso/en/galleries/)
Obraz
© © Beau Pilgrim / Wyróżnienie w kat. "Ssaki" / [lnx.asferico.com](http://lnx.asferico.com/concorso/en/galleries/)
Obraz
© © Daróczi Csaba / Wyróżnienie w kat. "Ptaki" / [lnx.asferico.com](http://lnx.asferico.com/concorso/en/galleries/)
Obraz
© © Javier Aznar / I miejsce w kat. "Inne zwierzęta" / [lnx.asferico.com](http://lnx.asferico.com/concorso/en/galleries/)
Obraz
© © Milan Radisics / Wyróżnienie w kat. "Inne zwierzęta" / [lnx.asferico.com](http://lnx.asferico.com/concorso/en/galleries/)
Obraz
© © Gergely Nagy / Wyróżnienie kat. "Rośliny i grzyby" / [lnx.asferico.com](http://lnx.asferico.com/concorso/en/galleries/)
Obraz
© © Sergio Marijuan / I miejsce w kat. "Kompozycje i formy" / [lnx.asferico.com](http://lnx.asferico.com/concorso/en/galleries/)
Obraz
© © Stephan Furnrohr / Wyróżnienie w kat. "Kompozycje i formy" / [lnx.asferico.com](http://lnx.asferico.com/concorso/en/galleries/)
Obraz
© © Paolo Barbanera / I miejsce w kat. "Mimikra" / [lnx.asferico.com](http://lnx.asferico.com/concorso/en/galleries/)
Obraz
© © Claudio Cresi / Wyróżnienie w kat. "Mimikra" / [lnx.asferico.com](http://lnx.asferico.com/concorso/en/galleries/)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)