Ma 106 lat i mnóstwo tatuaży. Artystka z Filipin została najstarszą modelką Vogue’a

Ma 106 lat i mnóstwo tatuaży. Artystka z Filipin została najstarszą modelką Vogue’a

Apo Maria “Whang-Od” Oggay to ostatnia żyjąca mambabatok, czyli tradycyjna tatuatorka plemienna z Filipin.
Apo Maria “Whang-Od” Oggay to ostatnia żyjąca mambabatok, czyli tradycyjna tatuatorka plemienna z Filipin.
Źródło zdjęć: © Instagram
Marcin Watemborski
04.04.2023 12:48, aktualizacja: 05.04.2023 10:57

Apo Maria "Whang-Od" Oggay to artystka, która zawitała na okładce najnowszego filipińskiego wydania magazynu "Vogue". 106-letnia tatuatorka kultywuje tradycję od 91 lat. Portret wyszedł wyjątkowo pięknie.

106-letnia tatuatorka określana jest mianem "mambabatok", co jest zgodne z filipińską tradycją. Kobieta zaczęła tatuować przy użyciu ostrego bambusa oraz mieszkanki węgla w wieku 15 lat i pamięta czasy, w których wojownicy musieli zasłużyć na takie oznaczenie ciała. Kiedyś tylko najmężniejsi mogli nosić tatuaże i zdobywali je za zabicie wroga lub obronę wioski.

Współcześnie tradycyjna filipińska sztuka tatuażu zanika. Dziś nie ma już wojowników, a Apo Maria "Whang-Od" Oggay to ostatnia żyjąca mambabatok, czyli tradycyjna tatuatorka plemienna z Filipin. Dziś realizuje swoją sztukę na ciałach turystów, którzy odwiedzają wioskę Buscalan. Wraz ze śmiercią tej artystki, przepadnie tradycja. Apo jest ostatnią mambabatok swojego pokolenia, pochodzącą z plemienia Kalinga. Wszystkie jej przyjaciółki, które również zajmowały się tą formą ozdabiania ciała, już nie żyją.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tech Winter Challenge: Relacja z akcji

Zgodnie z obrzędem, mambabatok może przekazać swoją wiedzę jedynie krewnym. Tak Apo Whang-Od zaczęła uczyć swoje wnuczki. Artystka mówi, że będzie wykonywała tatuaże, dopóki wzrok jej na to pozwoli. Jej sztuka zostanie na pewno zapamiętana jeszcze długo po jej śmierci. Kobieta jest żywą legendą na Filipinach, o czym świadczy to, że nie zna angielskiego ani filipińskiego, a porozumiewa się jedynie w narzeczu swojego plemienia.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)