Ma 3200 lat i został sfotografowany tylko raz w całości. Poznajcie ”Prezydenta”

Ma 3200 lat i został sfotografowany tylko raz w całości. Poznajcie ”Prezydenta”

Ma 3200 lat i został sfotografowany tylko raz w całości. Poznajcie ”Prezydenta”
Paweł Ziemiński
29.11.2018 08:47, aktualizacja: 26.07.2022 16:03

”Prezydent” był na świecie zdecydowanie wcześniej niż pierwszy prezydent USA, Jerzy Waszyngton. To, co ich łączy to rządzenie tym samym kontynentem. 3200-letnie drzewo to sekwoja olbrzymia i rezyduje w Parku Narodowym Sekwoi w południowej części gór Sierra Nevada w USA.

”Prezydent” jest mamutowcem olbrzymim (lub: sekwojadendronem, sekwoją olbrzymią, mamutowym drzewem tudzież welingtonią), o naprawdę imponujących rozmiarach. Ma ponad 1500 metrów sześciennych masy drzewnej i jest wysoki na 75 metrów. Jego pień na dole ma 8 metrów średnicy oraz ponad 530 gałęzi i około 2 miliardów igieł. Przyznacie, ze to naprawdę imponujący wynik.

Drzewo już nie rośnie wzwyż – jego czubek jest martwy od około 1000 lat, co zostało spowodowane uderzeniem w niego piorunem. Co ciekawe – masa drzewa wciąż rośnie. Jednak ”Prezydent” jest najszybciej rozwijającym się drzewem świata. Zaobserwowany przyrost to 1 metr sześcienny masy drzewnej rocznie.

Obraz

Omawiana sekwoja nigdy nie pojawiła się na jednej fotografii. Powstało jedynie zdjęcie, które jest złożone ze 126 innych. Dla skali możecie zobaczyć, jak malutki przy ”Prezydencie” jest człowiek. Do ujęcia sekwoi trzeba było korzystać z wyciągników, dźwigów, platform i innych specjalnych konstrukcji.

Co ciekawe – ”Prezydent” nie jest najstarszym drzewem na świecie. Jest nim natomiast świerk pospolity ze Szwecji o nazwie ”Old Tjikko” i ma około 9500 lat.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)