Mac Pro za 20 tys. zł pokonany przez trzy razy tańszego peceta w photoshopowym teście

Mac Pro za 20 tys. zł pokonany przez trzy razy tańszego peceta w photoshopowym teście
Marcin Falana

10.04.2017 11:36, aktual.: 26.07.2022 18:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Komputery Mac stały się modne wśród fotografów już jakiś czas temu. Fotografowie doceniają ich osiągi, stabilny system i solidne wykonanie, za które jednak trzeba słono zapłacić. Okazuje się jednak, że Mac Pro ma dużo słabsze osiągi od trzy razy tańszego PC z procesorem Ryzen, czego dowodzi prosty test w Photoshopie.

Tech Guy na serwisie YouTube udostępnił test porównujący osiągi Maca Pro z 8-rdzeniowym procesorem o taktowaniu 3GHz i 64 GB pamięci RAM, który kosztuje ponad 20 000 zł, z komputerem PC z 8-rdzeniowym procesorem Ryzen 1700 3GHz i 16 GB pamięci RAM za około 6000 zł. Jak zauważa Tech Guy, wystarczy 250 dolarów, czyli około 1000 zł, żeby dołożyć do komputera PC pamięć RAM, co sprawi, że komputery będą dokładnie odpowiadały sobie specyfikacją.

In Photoshop: 8-Core MacPro vs AMD Ryzen 1700 PC

Korzystając z testu porównawczego przygotowanego przez fotografa Keitha Simoniana, Tech Guy udowodnił, że Mac Pro potrzebuje 15 sekund na wykonanie identycznych operacji, na które komputer PC na Ryzen-ie potrzebował zaledwie 8,8 sekund. Po podkręceniu PC wyciągnął nawet 7,7 s. Krótko mówiąc, podkręcony PC z procesorem Ryzen jest ponad dwa razy szybszy od Maca Pro, który kosztuje trzy razy więcej.

Apple dostrzega problem, na który uskarżają się od jakiegoś czasu profesjonalni fotografowie i filmowcy. Trzeba jednak pamiętać, że Mac Pro został zaprezentowany w 2013 roku, a w świecie technologii komputerowych to bardzo dawno. Nawet przedstawiciele Apple'a przyznają, że przerwa w unowocześnianiu Maca Pro jest zbyt długa.

“Komputery Mac są bardzo ważne dla Aplle'a i mają przed sobą długą przyszłość(…) Jeżeli mamy zbyt długą pauzę w unowocześnianiu i aktualizacjach, to bardzo przepraszamy za to, co stało się z Makiem Pro. Zamierzamy wypuścić coś wspaniałego w zamian.”

Jednak na nowy profesjonalny komputer od Apple'a trzeba będzie poczekać do 2018 roku. Jednym słowem teraz nie warto inwestować w Maki Pro - lepiej poczekać do przyszłego roku, kiedy to Apple planuje wprowadzić naprawdę konkurencyjny, nowy model.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)