Maciek Nabrdalik - trzecie miejsce w konkursie Best of Photojournalism 2010

Maciek Nabrdalik otrzymał trzecią nagrodę w konkursie "Best of Photojournalism 2010" w kategorii "Portrety". Jury wyróżniło jego serię czarno-białych portretów zatytułowaną "Survivors".

Fot. Maciek Nabrdalik
Fot. Maciek Nabrdalik
Krzysztof Basel

Fot. Maciek Nabrdalik
Fot. Maciek Nabrdalik

"Survivors" to reportaż Nabrdalika przedstawiający serię portretów świadków i więźniów Holokaustu. Pełne emocji, centralnie umieszczone twarze więźniów sprawiają wrażenie, jakby wyłaniały się z otaczającej je zupełnej czerni, pustki. Taka sposób ekspresji spodobał się jury "Best of Photojournalism 2010" - jednego z najbardziej prestiżowych konkursów fotografii prasowej na świecie. Cały cykl Macieja Nabrdalika możecie zobaczyć TUTAJ. Pierwsze miejsce wśród portretów wygrał inny czarno-biały cykl portretów autorstwa Dmitrya Beliakova. Polecam też prześledzenie wszystkich nagrodzonych prac. Jest ich sporo i będzie jeszcze więcej. Jury cały czas obraduje, a na stronie BOP 2010 codziennie pokazywane są nagrodzone fotografie z kolejnych kategorii.

Fot. Rina Castelnuovo / The New York Times
Fot. Rina Castelnuovo / The New York Times

W kategorii "International News" nagrodzono tylko fotografie pokazujące konflikty - zbrojne i narodowościowe. Pierwsze miejsce otrzymał Rina Castelnuovo z The New York Times za fotografię Żyda oblewającego winem palestyńską kobietę. Duże wrażenie robi też zdjęcie Davida Guttenfeldera (AP) ukazujące żołnierzy Marines w Afganistanie wylegujących się w dziurach w ziemi wyglądających niczym ich własne groby przez zakopaniem.

Jestem miłośnikiem wykorzystania filmów w mediach internetowych. Coraz częściej (no może poza Polską) nagrywaniem filmów zajmują się także fotografowie, a konkursy tworzą odpowiednie kategorie do ich obecny. Jury BOP 2010 również wyróżniło kilka nagrań. Pierwsze miejsce w kategorii "News Video" zajął Jason Witmer za reportaż "1 corner, 3 places to buy Starbucks".

To krótki dokument o pewnym skrzyżowaniu w Houston, na którym znajdują się 3 kawiarnie Starbucks. Dla prostego mieszkańca Wrocławia to dosyć nietypowy widok, zwłaszcza, że mam w swoim mieście tylko jedną kawiarnię tej sieci. Witmer wraz z Meg Loucks rozmawiali z klientami Starbucks, którzy wymieniali przeróżne plusy i minusy wszystkich trzech kawiarni, biorąc co chwila łyk ciemnego napoju z dobrze znanych kubków. Żyjemy w coraz bardziej absurdalnym świecie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)