Magdalena Franczuk zabiera odbiorcę w podróż po świecie Franciszka Leona Madaleyskiego w swojej najnowszej książce „Księga Cudowności”

Magdalena Franczuk zabiera odbiorcę w podróż po świecie Franciszka Leona Madaleyskiego w swojej najnowszej książce „Księga Cudowności”

Magdalena Franczuk zabiera odbiorcę w podróż po świecie Franciszka Leona Madaleyskiego w swojej najnowszej książce „Księga Cudowności”
Marcin Watemborski
18.03.2017 20:30, aktualizacja: 19.03.2017 16:54

Nad projektem „The Book of Wonder” pracowało łącznie ponad 100 osób. To autorski projekt o niezwykłym rozmachu. Składa się z 10 rozdziałów, a każdy z nich zawiera literackie opisy i reżyserowane zdjęcia. Tę książkę po prostu musicie przeczytać i obejrzeć fotografie. Ta dopracowana koncepcja pozostawi Was z uczuciem pustki po jej zamknięciu.

Magdalena Franczuk (rocznik 1992) jest młodą fotografką, reżyserką i artystką wizualną obecnie zamieszkującą Warszawę. Ukończyła łódzką Filmówkę, co pozwoliło jej rozwinąć swoje skrzydła w dziedzinie fotografii do tego stopnia, że jeden projekt przerodził się w całą książkę pełną historii i prawdziwą ucztę obrazową.

thebookofwonder 10mb transcode

Tak się złożyło, że gdzieś tam z Magdą udało nam się poznać i pochwaliła się kiedyś, że realizuje dość duży projekt. Byłem ciekawy, o co dokładnie chodzi, lecz wtedy nie chciała wszystkiego zdradzić. Teraz wiem. Chodziło o „Księgę Cudowności”, czyli wizualną podróż po świecie Franciszka Leona Madaleyskiego – zapomnianego, ekscentrycznego podróżnika z przełomu XIX i XX wieku, który upodobał sobie zjawiska „duchowo osobliwe”.

Obraz
© © MW

Na 264 stronach "Księgi" zostało rozplanowane 10 rozdziałów, z których każdy opowiada o innej przygodzie Madaleyskiego. Książka, w limitowanej edycji 200 sztuk, została oprawiona w grubą niebieską okładkę z tłoczonym symbolem na przodzie. Każdy egzemplarz jest numerowany i własnoręcznie podpisany przez autorkę. Mój ma numer 45/200, a na jednej z pierwszych stron Magda napisała kilka miłych słów. Dzięki!

Obraz
© © MW

Zanim przejdę do treści, muszę zwrócić uwagę na samo wydanie oraz jakość. Książka przyszła do mnie zapakowana w firmowy karton fundacji Kunst.Camera, W środku wszystko było wyłożone ochronnym papierem, a samo wydawnictwo zapakowane w kopertę z folii bąbelkowej. Po wyjęciu „Księgi Cudowności” zobaczyłem jednolitą niebieską okładkę pokrytą tkaniną z wytłoczonym symbolem. Co oznacza? Tego dowiecie się, zaglądając do środka.

Obraz

W książce pojawia się wiele nazwisk znanych ze świata fotografii artystycznej, w tym: Andrzej Bersz, Grzegorz Fuks, Helena Urban, Adam Fidusiewicz, Magdalena Koleśnik, Marcin Czarnik, Lesław Żurek, Orina Krajewska, Mirosław Jękota, Marianna Zydek, Katarzyna Pergoł, Marcel Borowiec czy Klaudia Jóźwiak. Ci modele - aktorzy świetnie wczuli się w klimat wyreżyserowany przez Magdę oraz jej ekipę. Wystarczy spojrzeć na kilka zdjęć, by poczuć chęć zatracenia się w świecie XIX wiecznego podróżnika, który na każdym kroku spotyka nowe, okultystyczne wyzwania.

Mirosław Jękot w "The Book of Wonder" (mini trailer)

„Księga Cudowności” jest upamiętnieniem osoby Franciszka Leona Madaleyskiego. Był on podróżnikiem, który poszukiwał dziwnych zjawisk i duchowych osobliwości. Stał się inspiracją dla Magdaleny Franczuk do opowiedzenia 10 historii przez obraz i słowo pisane – częściowo samego podróżnika, częściowo redakcyjnego (M. Franczuk, J. Mikurda). Jeśli jesteście ciekawi, kim jest ten tajemniczy podróżnik i pisarz, zachęcam Was do zapoznania się z „Księgą”. To ona kryje wszystkie odpowiedzi.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/6]

Jeśli chodzi o sam projekt – jestem pod wrażeniem rozmachu, z jakim został on zrealizowany. W sesjach do 10 rozdziałów książki pracowało ponad 100 osób, w tym: fryzjerzy, scenografka, kierownicy produkcji, wizażystki, asystenci, aktorzy, modele i grono innych. Każda z prezentowanych sesji to osobna opowieść, pokrywająca się z przeżyciami Madaleyskiego. Każda z nich została zrealizowana w dokładny sposób, a zdjęcia są wielowątkowe – można na nich zauważyć przeróżne relacje między bohaterami obrazów.

Obraz
© © MW

Pisząc tę recenzję, staram się non stop opanować moją potrzebę opowiedzenia Wam dokładnie tego, co jest w środku i tego będę się trzymał. Nie chcę Wam zdradzać niesamowitości, których doświadczył Madaleyski. Jak wspominałem – wszystkie odpowiedzi są w „Księdze Cudowności”.

Obraz
© © MW

Książka Magdaleny Franczuk kosztuje 333 złote i jest dostępna na stronie internetowej fundacji Kunst.Camera.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)