Magic Lantern poszerzy zakres dynamiczny o 3EV w Canonie 5D MK III i 7D

Nakładka Magic Lantern na software Canona podnosi wydajność sensorów w Canonie 5D mk III i Canonie 7D do 14 EV, co w praktyce znacząco zwiększa jakość obrazu.

© Magic Lantern
© Magic Lantern
Wojciech Gadomski

Na początek, nieco łopatologicznie, za co przepraszam, przypomnę, co to jest zakres dynamiczny. Jest to różnica (stosunek) między najciemniejszym i najjaśniejszym elementem obrazu, jaki może zarejestrować sensor. Stosunek ten wyraża się w EV. Zwykle największy zakres dynamiczny ma czułość ISO 100. Fotografując przy tej czułości, otrzymujemy świetnej jakości obrazy, ale kiedy próbujemy rozjaśnić cienie, szybko pojawiają się szumy. Korzystając z wyższych czułości, możemy z cieni wyciągnąć więcej, ale tracimy na zakresie. Koniec łopatologii.

[solr id="fotoblogia-pl-67998" excerpt="1" image="1" words="20" _url="http://fotoblogia.pl/1625,filmy-raw-w-leciwym-canonie-50d-z-nakladka-magic-lantern-to-mozliwe" _mphoto="969235-10151434799033244-d67d152.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3023[/block]

Nowa nakładka Magic Lantern na oprogramowanie Canona 5D mk III i Canona 7D łagodzi ten konflikt. Trzeba zaznaczyć, że ML z 7D działa tylko przy zdjęciach, a z mark III przy fotografowaniu i filmowaniu. Dzięki ML aparat rejestruje ten sam obraz jednocześnie w wysokiej i niskiej czułości (1600 i 100) i łączy je, dając zakres dynamiczny 14EV. Jeśli potrzebujecie szczegółowych technicznych informacji, autor nakładki udostępnił PDF.

Nowa jakość jest okupiona zmianami w obrazie. W obszarach jasnych i cieniach obrazu tracimy połowę rozdzielczości, może tam powstawać niepożądana mora i aliasing. Oprogramowanie jest darmowe. Jeśli chcecie je wypróbować, przejdźcie na forum Magic Lantern.

Poniżej pokaz możliwości nowego Magic Lantern, porównanie RAW vs. nowy Dual ISO RAW.

 

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)