Magiczne wielokrotne ekspozycje, które powstały bez udziału Photoshopa

Magiczne wielokrotne ekspozycje, które powstały bez udziału Photoshopa

Magiczne wielokrotne ekspozycje, które powstały bez udziału Photoshopa
Źródło zdjęć: © © Ben Daure / [Instagram](https://www.instagram.com/bendaure/)
Marcin Watemborski
29.03.2019 13:23, aktualizacja: 29.03.2019 14:23

Wielokrotne ekspozycje (ang. ”Multiple exposure”) to technika znana z czasów fotografii tradycyjnej, gdzie klatki nakładane są przez wielokrotne naświetlanie. Dzisiaj robi się to w Photoshopie, ale Ben Daure woli tradycyjny sposób. Zobaczcie jego piękne prace.

”Eyes” (ang. ”Oczy”) to projekt brytyjskiego fotografa z Leeds – Bena Daure’a. Abatrakcyjne obrazy, które zaprezentował powstały w całości w aparacie. Nie uświadczycie tu ani grama Photoshopa, za co trzeba pochwalić artystę. Sięgnął on do techniki wielokrotnej ekspozycji, chętnie wykorzystywanej w czasach fotografii tradycyjnej.

Technika wielokrotnej ekspozycji polega na naświetleniu jednej klatki dwa lub więcej razy w celu osiągnięcia nałożonego obrazu. Oczywiście – można to zrobić w Photoshopie, bawiąc się warstwami lub też pod powiększalnikiem, naświetlając papier obrazem z kilku klatek.

Przy samym fotografowaniu trzeba zwrócić uwagę jednak na to, gdzie będzie się jawił drugi obraz. Najwyraźniej jest on widoczny w absolutnie ciemnych partiach. Wraz z jasnością elementów obrazu, zmniejsza się krycie kolejnego naświetlania.

Ben w pierwszej kolejności wykonywał zdjęcie makro ludzkiego oka. Po uzyskaniu satysfakcjonującego zbliżenia kierował aparat w stronę lasu i robił kolejne zdjęcia. Właśnie w ten sposób powstały abstrakcyjne, kolorowe dzieła rodem z mrocznych oczy z jakiegoś horroru.

By osiągnąć taki efekt, robiłem zdjęcie i obracałem aparat dookoła dopóki nie zrobiłem pełnego obrotu, robiąc 9 klatek na samym zdjęciu oka. Robię zdjęcia od zewnątrz tak, by nie zaświetlić samego oka.

Ben wykorzystał do realizacji swojego projektu aparatu Canon EOS 5D Mark II i funkcji wielokrotnej ekspozycji, która pozwala mu zapisać kilka obrazów w jednym pliku RAW. Zdjęcie oka wykonał obiektywem Canon EF 100 mm f/2.8L IS Macro z pierścieniami pośrednimi i 2 lampami Godox AD200. Klatki z widokiem lasów zostały wykonane przy użyciu obiektywów Canon EF 24-70 mm f/2.8L oraz Canon 70-200 mm f/4L IS.

Więcej projektów Bena znajdziecie na jego Instagramie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)