Mają ekstremalnie ludzkie spojrzenie. Portrety zwierząt dają do myślenia

Mają ekstremalnie ludzkie spojrzenie. Portrety zwierząt dają do myślenia

Portrety zwierząt autorstwa Vincenta Lagrange'a mają bardzo ludzki charakter.
Portrety zwierząt autorstwa Vincenta Lagrange'a mają bardzo ludzki charakter.
Źródło zdjęć: © Instagram | Vincent Lagrange
Marcin Watemborski
04.07.2023 10:25, aktualizacja: 04.07.2023 20:45

Vincent Lagrange jest fotografem portretowym z Belgii. Na początku robił zdjęcia tylko ludziom, lecz z czasem zainteresował się portretowaniem zwierząt. Jego zdjęcia są po prostu niesamowite i trudno je opisać słowami. To trzeba zobaczyć.

Vincent Lagrange dorastał otoczony fotografią. Jego ojciec miał studio, w którym bawił się jako chłopiec. Zainteresowanie portretami wyszło u niego naturalnie. O ile już jego zdjęcia ludzi były zachwycające, tak postawił wyżej poprzeczkę światu fotografii i zajął się portretowaniem zwierząt.

Belgijski artysta ma niesamowite podejście do tematu. Portretuje zwierzęta tak, jak portretowałby ludzi, co od razu zostało dostrzeżone na świecie. Jego zdjęcia trafiły na okładkę magazynu "National Geographic" i nie tylko. W swojej najnowszej serii "Between Us" (tłum. "Między nami"), Lagrange pokazuje prawdziwą siłę intymnego portretu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Fotograf koncentruje się na każdym ze swoich bohaterów indywidualnie. Wszystkie zdjęcia prezentują zwierzęta w niepowtarzalny sposób i ukazują ich charakterystyczne cechy. Można pokusić się nawet o powiedzenie, że na zdjęciach widać ich osobowość.

Do studia fotograficznego Vincenta Lagrange’a trafiają przeróżne okazy. Są nie tylko małe ptaki, ale i potężne orangutany, goryle czy nawet nosorożce. Praca z tak dużymi i potencjalnie niebezpiecznymi zwierzętami jest dla artysty niezwykle emocjonująca. Każde spotkanie to wymiana emocji między Lagrangem a jego bohaterami.

Z technicznej stron patrząc, Vincent nie pracuje w stacjonarnym studio. Jego plan zdjęciowy jest mobilny i indywidualnie przygotowywany na potrzeby każdego zwierzęcia. W repertuarze sprzętu fotograf ma nawet 15-metrowe tła, by móc zapewnić bohaterom należyty komfort. Zwierzęta nie mogą się stresować podczas zdjęć, bo mogłyby różnie zareagować, co potencjalnie grozi niebezpieczeństwem.

Vincent Lagrange chce w swoich zdjęciach ukazać cechy, które zwierzęta dzielą z ludźmi, jak matczyna więź, ciekawość młodości, wiedza i doświadczenie życiowe. To wszystko można podkreślić przez odpowiednie fotografowanie, ale bez odpowiedniego spojrzenia nie byłoby to możliwe.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)