Majestatyczne żubry o zachodzie słońca

Majestatyczne żubry o zachodzie słońca
Źródło zdjęć: © © Agencja Wschód / Forum
Kasia Piotrowska

10.12.2019 06:39, aktual.: 26.07.2022 15:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na Podlasiu w okolicy wsi Krynek zachowanie żubrów zwiastuje rychłą zimę.

Zima coraz bliżej. Podlaskie żubry łączą się w duże stada i wychodzą na pola w poszukiwaniu pożywienia. Takie zachowanie tych największych w Europie zwierząt zwiastuje coraz bliższą zimę. Podczas jednej z takich wędrówek dostrzegł je fotograf. Masywne żubry na tle zachodzącego słońca wyglądają niczym z baśni. Jeśli dobrze się przyjrzymy, zauważymy wśród dorosłych osobników również młode.

Zdjęcie zostało wykonane w okolicy Krynek w województwie podlaskim. Puszczę Knyszyńską zamieszkuje obecnie ok. 140 tych zwierząt. W zimie najczęściej wychodzą na pola rzepaku na obrzeżach Puszczy czyniąc dość duże straty miejscowym rolnikom.

Obraz
© © Agencja Wschód / Forum

W Polsce liczbę żubrów szacuje się na około 1900 osobników, z czego większa część populacji znajduje się w Puszczy Białowieskiej. Podstawą diety tych zwierząt są rośliny i trawy. Kiedy brakuje pożywienia uzupełnienie stanowią żołędzie, kora oraz pędy niektórych krzewów. Dorosły żubr w ciągu doby zjada około 50 kilogramów paszy, a żerowanie pochłania większość jego dnia. Zwierzę to podlega w Polsce ścisłej ochronie gatunkowej.

Obraz
© © Agencja Wschód / Forum
Obraz
© © Agencja Wschód / Forum
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)