Makijaż, który walczy z kamerami inwigilującymi obywateli

Makijaż, który walczy z kamerami inwigilującymi obywateli
Źródło zdjęć: © © Grigory Bakunov
Marcin Falana

13.11.2017 12:32, aktual.: 26.07.2022 18:15

Gregory Bakunov opracował makijaż , który pozwala ukryć tożsamość przed kamerami monitoringu.

Grigory Bakunov to jeden z czołowych specjalistów w jednej z największych rosyjskich firm technologicznych, wyszukiwarce Yandex. Grigory opracował algorytm który projektuje makijaż pozwalający ukryć tożsamość przed systemami rozpoznawania twarzy.

Obraz
© © Grigory Bakunov

Oprogramowanie do rozpoznawania twarzy w systemach kamer monitoringu, czy kamerach przemysłowych jest rzeczywistością. Inteligentne kamery monitorują ulice większości dużych miast, media społecznościowe mają ogromne bazy danych twarzy użytkowników i nikt nie wie, jak można to wykorzystać.

Czy istnieje sposób na ucieczkę od współczesnego Big Brotherera i cieszenie się prywatnością? 

Deweloperzy i naukowcy już nad tym pracują. Na przykład Uniwersytet Carnegie Mellon niedawno pokazał, jak specjalnie zaprojektowane okulary mogą oszukać oprogramowanie do rozpoznawania twarzy, myśląc, że jesteśmy kimś innym, a projekty takie jak CV Dazzle badają, jak można wykorzystać modę jako kamuflaż.

Obraz
© © Grigory Bakunov

Grigorij Bakunow, dyrektor ds. rozpowszechniania technologii z Yandex, także postanowił się tym zająć.

"Systemy rozpoznawania twarzy są wykorzystywane przez różnych ludzi do różnych celów i nie można poruszać się po Moskwie, unikając kamer."

Grigory poświęcił trochę czasu i opracował algorytm, który zapobiega rozpoznawaniu osoby przez oprogramowanie do rozpoznawania twarzy. W rezultacie otrzymujemy specjalny, futurystyczny makijaż, który ukrywa tożsamość ludzi przed sztuczną inteligencją za pomocą kilku linii. Niestety projekt nie ma szansy na powszechne zastosowanie ponieważ Grigory zrozumiał, że mogli by z niego korzystać także przestępcy, więc jego inteligentny makijaż nie zostanie wdrożony.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)