Maksimum roju Leonidów już 17 listopada! Nocą spójrz w niebo

Maksimum roju Leonidów już 17 listopada! Nocą spójrz w niebo

Maksimum roju Leonidów już 17 listopada! Nocą spójrz w niebo
Źródło zdjęć: © © NASA / Bill Dunford
Monika Homan
16.11.2018 13:56, aktualizacja: 26.07.2022 16:05

Leonidy uznawane są za jeden z najbardziej atrakcyjnych rojów meteorytów. Ich maksimum przypada na noc z 17 na 18 listopada. Sprawdźcie gdzie i kiedy ich szukać, a w nocy zadrzyjcie głowę wysoko do góry i skierujcie aparaty w niebo.

Leonidy to jeden ze słynniejszych rojów meteorytów. Jak wszystkie roje swoją nazwę bierze od konstelacji (Lwa), w której znajduje się radiant, czyli miejsce z którego "rozbiegają się" drogi. Lew na niebie znajduje się pomiędzy Wielka Niedźwiedzicą a Sekstantem.

Z Leonidami związana jest kometa 55P/Tempel-Tuttle, odkryta w 1866 roku przez Horace Parnell Tuttle. Kometa wracając w okolice naszego Układu Słonecznego rozsiewa setki tysięcy małych elementów. Te z nich, które trafią do atmosfery Ziemi rozbłyskują na niebie jako "spadające gwiazdy".

Obraz
© © NASA / [nasa.gov](https://solarsystem.nasa.gov/news/510/10thingshowtophotographameteorshower/)

Leonidy w tym roku - kiedy i gdzie?

Tegoroczne maksimum roju przypada na 17 listopada około godziny 23:30. Leonidy znane są jako jedne z najbardziej spektakularnych deszczów meteorytów. W 1966 roku, kiedy kometa powróciła w nasze rejony, odnotowano około 140 tysięcy zjawisk. W nieco mniej odległej przeszłości - w okresie od 1998 do 2002 roku można było zaobserwować ich blisko 3 tysiące. Tegoroczne prognozy nie są tak optymistyczne. ZHR czyli Zenitalna Liczba Godzinowa szacowana jest na około 10-20 zjawisk.

Najlepsze warunki na obserwację Leonidów wystąpią w drugiej połowie nocy, kiedy konstelacja Lwa znajdzie się w najwyższym położeniu. Oglądanie nocnego nieba warto rozpocząć później również ze względu na to, że w pierwszej połowie nocy obserwacje utrudniać będzie Księżyc, który jest już po pierwszej kwadrze. Dobrze, że maksimum roju wypada w weekend.

Wracając z sobotniej imprezy warto zadrzeć głowę do góry i popatrzeć w gwiazdy - być może wam się poszczęści i będziecie mogli pomyśleć życzenie. Dla bardziej zapalonych obserwatorów rozgwieżdżonego firmamentu polecam wybrać się za miasto, gdzie zanieczyszczenie światłem jest mniejsze, a spadające gwiazdy lepiej widoczne - jeśli tylko nieba nie przysłonią chmury. Podczas najbardziej deszczowego miesiąca w roku może być o to trudno, ale obserwujcie prognozy pogody i pozostańcie w gotowości. Jeśli uda wam się "upolować" jakieś meteory możecie się z nami podzielić wysyłając zdjęcia na adres: redakcja@fotoblogia.pl.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)