Marc Silber zdradza, jak dobrze komponować kadry w najnowszej książce

Marc Silber zdradza, jak dobrze komponować kadry w najnowszej książce
Marcin Watemborski

29.06.2018 12:51, aktual.: 30.06.2018 09:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Marc Silber to znane nazwisko w świecie fotografii. Na pewno kojarzycie kanał fotograficzny Advancing Your Photography na YouTube. Jego twórca wydał książkę: ”The Secrets to Creating Amazing Photos: 83 Composition Tools form the Mastes”. Jest naprawdę niezła!

Kadrowanie to w fotografii jedna z najważniejszych sztuk. Jeśli gra nam światło, emocje, historia i model, to bez dobrego ułożenia elementów w kadrze wszystko może runąć w gruzach. Marc Silber doskonale o tym wie i chce podzielić się swoja wiedzą na ten temat w książce ”The Secrets to Creating Amazing Photos: 83 Composition Tools form the Mastes”, czyli po polsku: ”Sekrety tworzenia niesamowitych zdjęć: 83 narzędzia kompozycyjne od Mistrzów”. Niestety książka została wydana jedynie w języku angielskim, ale mimo to – warto nad nią spędzić trochę czasu.

Wiele ludzi uważa, że kompozycja jest jakimś super-tajnym sekretem, który znają i rozumieją tylko najwybitniejsi twórcy (tu wstaw teorie spiskowe o iluminatach). Tak nie jest. Wszystko opiera się na wrażeniach wizualnych, estetyce oraz… matematyce! Na pewno słyszeliście o złotym podziale, spirali Fibonacciego i innych teoriach. To jednak nie wszystko – jest tego znacznie więcej. Właśnie te inne nauki znalazły się w zbiorze Marka Silbera.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/5]

Fotograf i nauczyciel podaje wam jak na tacy 83 sposoby na skomponowanie dobrego zdjęcia. Jak sam mówi: ”Mając przepis nie musisz być francuskim szefem kuchni, by zrobić dobre zdjęcie”. Coś w tym jest. Ale pamiętajcie – nie chodzi tylko o kopiowanie – inaczej byśmy się nie rozwinęli. Silber zachęca do eksperymentowania, ale przede wszystkim rozumienia obrazu. Wszystko, czego potrzebujemy to narzędzia, a to jak je wykorzystamy to już inna sprawa.

Nie będę tutaj omawiał tego, co prezentuje Silber – jego książka to nie do końca poradnik, a szybka podpowiedź, którą warto zawsze mieć przy sobie w torbie fotograficznej. Jego ”przepisy” pozwolą wam szybko zorientować się, w jakiej sytuacji zdjęciowej jesteście i dobrze ją wykorzystać. Powiem szczerze, że to jedna z najbardziej praktycznych książek, jaką miałem w rękach i zdecydowanie jest warta wydania paru złotych. Wersja papierowa kosztuje około 17 dolarów na Amazonie, natomiast elektroniczna (Kindle) to lekko ponad 7,5 dolara.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)