Mars na niezwykłym zbliżeniu. NASA udostępnia nowe zdjęcie

Mars na niezwykłym zbliżeniu. NASA udostępnia nowe zdjęcie

Mars na niezwykłym zbliżeniu. NASA udostępnia nowe zdjęcie
Klaudia Stawska
12.04.2021 11:43, aktualizacja: 26.07.2022 14:29

NASA opublikowała oszałamiające zdjęcia przedstawiające marsjańskie wydmy. To również pierwsze tak wyraźne zdjęcie, na którym możemy zobaczyć wyrzeźbione przez wiatr linie otaczające mroźną północną czapę polarną Czerwonej Planety.

Na zdjęciu widzimy obszar Marsa położony 80,3 stopnia szerokości geograficznej północnej i 172,1 stopnia długości geograficznej wschodniej. Ma on jedynie 31 km i jest to niewielki wycinek marsjańskiego morza wydm, którego powierzchnia sięga niemal. 700 tys. km2.

Obraz
© NASA

Oczywiście kolory nie oddają rzeczywistego wyglądu powierzchni Marsa, ale zostały dopasowane do temperatury panującej na planecie. Chłodniejsze miejsca oznaczono niebieską barwą, zaś cieplejsze obszary - kolorami żółtym i pomarańczowym. Dzięki temu wydmy wyglądają, jakby mieniły się w Słońcu.

Zdjęcie składa się z założonych na siebie ujęć wykonanych przez Thermal Emission Imaging System, który jest częścią orbitera Mars Odyssey. Poszczególne fotografie zostały wykonane między grudniem 2002 roku a listopadem 2004 roku i zostały opublikowane teraz, z okazji rocznicy misji.

Orbiter Mars Odyssey to zrobotyzowany statek kosmiczny okrążający Marsa, który wykorzystuje kamerę termowizyjną do wykrywania śladów wody i lodu na planecie. Został wystrzelony w 2001 roku, co czyni go najdłużej działającą misją w historii Marsa.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)