Mars - nowe, niesamowite zdjęcia. Czerwona planeta ma znacznie więcej odcieni

Mars - nowe, niesamowite zdjęcia. Czerwona planeta ma znacznie więcej odcieni18.02.2021 09:51
Mars - nowe, niesamowite zdjęcia. Czerwona planeta ma znacznie więcej odcieni
Źródło zdjęć: © fot. ESA/DLR/FU Berlin
Klaudia Stawska

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) uchwyciła oszałamiające obrazy Marsa z pomocą statku Mars Express, który obecnie znajduje się na orbicie wokół planety. Zdjęcia obejmują Marsa od północnego bieguna aż do południowy. Widać na nich zamrożone czapy lodowe oraz granicę formacji skalnych między nimi.

Półkule północna i południowa planety znacznie się od siebie różnią. Półkula północna ma niskie równiny z mniejszą liczbą kraterów uderzeniowych, a półkula południowa jest bardziej górzysta i pokryta kraterami. Naukowcy wciąż nie znają przyczyny tak dużego zróżnicowania poszczególnych półkul.

418163983913342834
Źródło zdjęć: © ESA/DLR/FU Berlin

"Podział między dwiema półkulami Marsa jest znany jako dychotomia marsjańska i pozostaje jedną z największych tajemnic planety" - stwierdzili naukowcy z ESA w oświadczeniu.

Mars Express nie jest jedynym statkiem ESA fotografującym Czerwoną Planetę. Wokół orbity krąży również ESA-Roscosmos ExoMars Trace Gas Orbiter (TGO). Udało mu się uchwycić niezwykle piękne obrazy północnego bieguna Marsa, na którym widać lodowe wydmy.

Zimą w regionach polarnych cienka warstwa lodu z dwutlenku węgla pokrywa powierzchnię, a następnie zamienia się bezpośrednio z lodu w parę. Na polach wydm wiosenne rozmrażanie odbywa się od dołu do góry, zatrzymując gaz między lodem a piaskiem. Gdy lód pęka, gaz ten uwalnia się gwałtownie i przenosi z nim piasek, tworząc ciemne plamy i smugi, które widać na poniższym zdjęciu.

418163983913604978
Źródło zdjęć: © ESA/Roscosmos/CaSSIS

Inne zdjęcie uchwycone TGO ukazuje niezwykłą strukturę przypominającą krater.

418163983913736050
Źródło zdjęć: © fot. ESA/Roscosmos/CaSSIS

Z kolei poniższy kolorowy obraz z kamery TGO pokazuje obszar w kraterze Oyama. Poszczególne kolory oddają różnorodność minerałów znajdujących się w podłożu Marsa.

418163983913867122
Źródło zdjęć: © fot. ESA/Roscosmos/CaSSIS
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)