Martwa natura oceanu. Mandy Barker pokazuje, jak plastik zabija świat

Martwa natura oceanu. Mandy Barker pokazuje, jak plastik zabija świat

W ostatnim czasie głośno zrobiło się o kampanii National Geographic zatytułowanej "Planet or Plastic" {"Planeta czy plastik"), która w szokujący sposób kładzie nacisk na fakt, że na wysypiskach śmieci ląduje coraz większa ilośc plastiku. Inicjatywa ma na celu skupienie uwagi na alternatywnych formach pakowania różnych przedmiotów - innych niż plastik.
W ostatnim czasie głośno zrobiło się o kampanii National Geographic zatytułowanej "Planet or Plastic" {"Planeta czy plastik"), która w szokujący sposób kładzie nacisk na fakt, że na wysypiskach śmieci ląduje coraz większa ilośc plastiku. Inicjatywa ma na celu skupienie uwagi na alternatywnych formach pakowania różnych przedmiotów - innych niż plastik.
Źródło zdjęć: © © Mandy Barker / [mandybarker.com](https://mandybarker.com/)
Monika Homan
13.06.2018 10:09, aktualizacja: 13.06.2018 12:09

Ilość plastiku, która dryfuje w wodach mórz i oceanów jest ogromna. Brytyjska fotografka Mandy Barker stara się postawić widza twarzą w twarz z problemem, którego przyczyną jesteśmy my wszyscy.

Mandy Barker, artystka z Wielkiej Brytanii, również podjęła ten temat. Barker pracuje z naukowcami, którzy zajmują się tematem zanieczyszczania oceanów przez tworzywa sztuczne. Chcąc uwrażliwić społeczeństwo na zanieczyszczenie wód plastikiem, które stanowi zagrożenie dla ekosystemu, Mandy fotografuje odpady z tworzyw sztucznych pływające w morzach i oceanach.
Mandy Barker, artystka z Wielkiej Brytanii, również podjęła ten temat. Barker pracuje z naukowcami, którzy zajmują się tematem zanieczyszczania oceanów przez tworzywa sztuczne. Chcąc uwrażliwić społeczeństwo na zanieczyszczenie wód plastikiem, które stanowi zagrożenie dla ekosystemu, Mandy fotografuje odpady z tworzyw sztucznych pływające w morzach i oceanach.© © Mandy Barker / [mandybarker.com](https://mandybarker.com/)
Mandy dołączyła do ekspedycji, która badała skupisko plastikowych odpadów dryfujące w Pacyfiku na skutek tsunami. Zespół naukowców przepłynął ocean od wybrzeży Japonii, po Hawaje. W ten sposób powstały serie zdjęć "Soup" ("Zupa") i "Shoal" ("Ławica").
Mandy dołączyła do ekspedycji, która badała skupisko plastikowych odpadów dryfujące w Pacyfiku na skutek tsunami. Zespół naukowców przepłynął ocean od wybrzeży Japonii, po Hawaje. W ten sposób powstały serie zdjęć "Soup" ("Zupa") i "Shoal" ("Ławica").© © Mandy Barker / [mandybarker.com](https://mandybarker.com/)
Nazwa projektu "Soup" pochodzi od unoszącej się w wodzie zawiesiny odpadów. Ma ona nawet swoją nazwę - Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Największe nagromadzenie odpadów znajduje się w północnej części Oceanu Spokojnego. Zdjęcia Mandy, pozornie kolorowe i estetyczne, sprowadzają widza na ziemię kiedy ten zda sobie sprawę, z tego co widzi. Plastikowe torby, naczynia, szczoteczki do zębów, patyczki higieniczne, czy nakrętki - wszystko to Mandy znalazła na plażach całego świata.
Nazwa projektu "Soup" pochodzi od unoszącej się w wodzie zawiesiny odpadów. Ma ona nawet swoją nazwę - Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Największe nagromadzenie odpadów znajduje się w północnej części Oceanu Spokojnego. Zdjęcia Mandy, pozornie kolorowe i estetyczne, sprowadzają widza na ziemię kiedy ten zda sobie sprawę, z tego co widzi. Plastikowe torby, naczynia, szczoteczki do zębów, patyczki higieniczne, czy nakrętki - wszystko to Mandy znalazła na plażach całego świata.© © Mandy Barker / [mandybarker.com](https://mandybarker.com/)
Po 1950 roku wyprodukowano ponad 5 miliardów ton plastiku. Taka ilość wystarczyłaby na owinięcie folią całej kuli ziemskiej. Plastikowe odpady skaziły każdy fragment naszej planety.
Po 1950 roku wyprodukowano ponad 5 miliardów ton plastiku. Taka ilość wystarczyłaby na owinięcie folią całej kuli ziemskiej. Plastikowe odpady skaziły każdy fragment naszej planety.© © Mandy Barker / [mandybarker.com](https://mandybarker.com/)

Dzięki takim inicjatywom ludzie zdają się być coraz bardziej świadomi tego, jakie szkody powoduje ogromna ilość plastiku i powoli zastępują go rozwiązaniami bardziej przyjaznymi dla środowiska. Jednak odpadki, które juz pływają w wodach oceanu nie znikną stamtąd zbyt szybko.

21 czerwca, w Łodzi, będziecie mogli zobaczyć wystawę zdjęć Mandy Barker, w ramach tematu "Ludzka Natura" organizowanego przez Fotofestiwal. Składa się on z wystaw, które tworzą narrację o relacji człowieka z naturą. Pokazuje najważniejsze współczesne problemy ekologiczne. Poza fotografiami Mandy, będziecie mogli zobaczyć projekty: Mathieu Asselina, Claudiusa Schulze, Mandy Barker, Anouk Kruithof.

Więcej informacji znajdziecie na stronie fotofestiwal.com

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)