Masz drukarkę Canona? Uważaj na te strony, bo hakerzy chcą cię okraść

Masz drukarkę Canona? Uważaj na te strony, bo hakerzy chcą cię okraść
Marcin Watemborski

11.05.2022 11:00, aktual.: 26.07.2022 13:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Drukarki firmy Canon są szczególnie popularne wśród użytkowników domowych oraz fotografów, którzy potrzebują natychmiastowych wydruków dla klientów. Niestety to właśnie oni są celem oszustw, mających na celu wyłudzić nie tylko dane, ale również pieniądze. Oto spis stron, na które trzeba uważać.

Gizmodo donosi o niebezpiecznych stronach internetowych dla użytkowników drukarek Canona. Jeśli szukacie sterowników, upewnijcie się, że ściągacie je z oficjalnej strony producenta, a nie z witryn, które się pod nie podszywają.

Zgodnie z listą, którą opublikował serwis, te strony internetowe to tzw. scam, czyli oszustwo. Bazują one na niewiedzy użytkowników i podając się za oficjalne serwisy firmy Canon, wyłudzają dane, co może doprowadzić do kradzieży tożsamości, a nawet środków z kont bankowych.

Wspomniane strony to:

  • canonijcomsetup.com
  • canon-com-ijsetup.com
  • canon.com-ijsetup.com
  • ij-start-canon.us
  • ijcanonsetup.com
  • printersetup.org/canon-printer-setup
  • canonijstart.co
  • ijstartcanon.com

Większość z nich ma podobny system działania. Po kliknięciu na przycisk pobierania sterownika lub innego oprogramowania, wyskakuje okienko z informacją o błędzie pobierania i opcja zasięgnięcia pomocy. Ten krok to otwarcie furtki o działania złodziejom danych, którzy mogą w ten sposób zyskać zdalny dostęp do komputera ofiary. Tak mogą wykraść zapisane hasła lub zainstalować programy nagrywające wciskane przyciski, co przy wpisywaniu hasła bankowego może skończyć się bardzo, ale to bardzo źle.

Przestrzegamy was przed korzystaniem z nielicencjonowanego przez producenta oprogramowania i korzystania z innych źródeł niż oficjalna strona internetowa danej firmy. Jeśli macie pytania, nie bójcie się skorzystać z zakładki kontaktowej w witrynie konkretnej marki sprzętu. Pracownicy na pewno wrócą z odpowiedzią, a wy unikniecie problemów.

Sterowniki do drukarek Canona pobierzesz bezpieczni jedynie ze strony internetowej producenta.

Dodatkowe ostrzeżenia przed oszustwami opisała również firma Canon.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)