Masz rozrusznik serca? NIE używaj tego obiektywu Nikona

Masz rozrusznik serca? NIE używaj tego obiektywu Nikona

Masz rozrusznik serca? NIE używaj tego obiektywu Nikona
Marcin Watemborski
09.03.2022 12:53, aktualizacja: 26.07.2022 13:40

Firma Nikon wydała oficjalne ostrzeżenie dla osób posiadających rozruszniki serca lub inne urządzenia medyczne wszczepione w ciało. Okazuje się, że jeden z ich najlepszych obiektywów może wyrządzić takim ludziom więcej szkody niż pożytku.

Wyobraźcie sobie sytuację,ze wydajecie 70 tysięcy złotych na przepotężny obiektyw, by spokojnie móc fotografować dziką przyrodą lub sport i nagle okazuje się, że nie możecie z niego korzystać, bo macie rozrusznik serca. Brzmi absurdalnie, ale to nie przelewki.

Nikon wydał ostrzeżenie dotyczące obiektywu Nikkor Z 400mm f/2.8 TC VR S. Ta potężna armata może potencjalnie zaszkodzić osobom z wszczepionymi medycznymi urządzeniami elektronicznymi. Problem dotyczy sposobu działania systemu autofokusa w tym teleobiektywie.

Obraz

Nikkor Z 400mm f/2.8 TC VR S został wyposażony w układ automatycznego ustawiania ostrości oparty o magnesy. Są one bardzo silne, by szybko mogły przestawiać grupy soczewek celem odpowiedniego zogniskowania obrazu na matrycy światłoczułej. Okazuje się, że ich moc jes tak duża, że mogą zakłócać działanie urządzeń medycznych.

Według wytycznych American Heart Association magnesy powinny znajdować się co najmniej 15 cm od klatki piersiowej osoby z wszczepionym rozrusznikiem.

Wspomniany układ AF nazywa się Silky Swift Voice Coil Motor (SSVCM). Jeśli nie macie żadnych urządzeń medycznych, używanie obiektywu z tym systemem nie będzie dla was szkodliwe, a jego zaletą jest to, że jest niesamowicie szybki – nawet w przypadku tak dużych i ciężkich soczewek jak w obiektywie Nikkor Z 400mm f/2.8 TC VR S.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)