Masz Zenita TTL? Możesz pomóc znaleźć mordercę sprzed 22 lat

Masz Zenita TTL? Możesz pomóc znaleźć mordercę sprzed 22 lat

Masz Zenita TTL? Możesz pomóc znaleźć mordercę sprzed 22 lat
Marcin Watemborski
11.10.2019 12:28, aktualizacja: 26.07.2022 15:35

Na pewno słyszeliście o głośnej sprawie morderstwa pary studentów w Górach Stołowych z 1997 roku. Po śmierci Ani Kembrowskiej i Roberta Odżgi zaginął aparat Zenit TTL. Może on pomóc w odnalezieniu sprawcy.

27 sierpnia 1997 roku niedaleko Narożnika (skały w Górach Stołowych) ratownicy odnaleźli zwłoki Ani Kembrowskiej z Jastrzębia Zdroju oraz Roberta Odżgi z Międzylesia. Oboje studiowali na Akademii Rolniczej (dziś Uniwersytet Przyrodniczy) we Wrocławiu.

Jak doszło do zbrodni?

Ci młodzi ludzie byli parą, byli w sobie zakochani i planowali wspólnie spędzić przyszłość. Postanowili się wybrać do Kotliny Kłodzkiej na obóz naukowy. 17 sierpnia 1997 roku, około godziny 10 rano, Ania poinformowała swoją mamę, że razem z chłopakiem są w drodze do Karłowa. Niestety nie dotarli do schroniska. Poinformowana policja stwierdziła, że to nic, a sprawą zajęli się ratownicy GOPR.

GOPR-owcy odnaleźli ciała pary studentów. Ofiary nie miały butów, dziewczyna była częściowo rozebrana, ale gwałt został wykluczony po oględzinach. Morderstwo zostało upozorowane tak, by wyglądało na napaść seksualną i kradzież.

Ania i Robert byli szczęśliwą parą.
Ania i Robert byli szczęśliwą parą.

Okoliczności tajemniczego morderstwa

Janusz Bartkiewicz, policjant zajmujący się sprawą prze 5 lat, powiedział w wywiadzie dla TVN24, że zabójstwo wyglądało jak egzekucja. Dowody wskazywały na obecność dwóch sprawców. Pierwszy zginął Robert – został postrzelony w głowę dwukrotnie. Ania krzyczała (został odnaleziony świadek, który słyszał krzyki i strzały), po czym została zamordowana z zimną krwią pojedynczym strzałem w głowę z czechosłowackiej broni, która nie była produkowana od końca II wojny światowej.

W toku śledztwa podejrzenia padły na seryjnego mordercę o pseudonimie Skorpion. Sposób zabijania pasował do jego profilu. Pojawiły się również 2 inne postaci: Krystian Z. oraz Cezary D. Motywy były jednak inne – Skorpion mordował dla przyjemności, pozostali dla zysku. Rok później prokuratura umorzyła śledztwo.

Symboliczne krzyże w miejscu śmierci studentów.
Symboliczne krzyże w miejscu śmierci studentów.© © Adam Hawalej / PAP

Policja działała dalej

Wydział kryminalny pracował nad sprawą nieprzerwanie. 6 lat po odnalezieniu ciał Ani i Roberta pojawił się nowy trop. W czasie pobytu pary w Górach Stołowych miał miejsce zjazd neonazistów. Członkowie angielskiej organizacji Blood and Honour wraz z ”kolegami po fachu” spotkali się na niebieskim szlaku.

Janusz Bartkiewicz twierdzi, że to oni zamordowali studentów. Ich śmierć miała miejsce w dniu 10 rocznicy samobójstwa Rudolfa Hessa, jednego z przywódców III Rzeszy i najbliższego współpracownika Adolfa Hitlera (formalnie był trzecią osobą w państwie po Hitlerze i Goeringu). Domniemanym motywem zbrodni był wygląd Ani i Roberta – wyglądali jak ”brudasy”, hipisi. Prowadzący wytypował z zespołem kilka osób, które mogło być za to odpowiedzialne. Jednak sprawę zamknięto.

Niewiadome i tajemnicze zniknięcie aparatu

Pierwszym znakiem zapytania w sprawie jest broń niewiadomego pochodzenia. Czeska policja poinformowała, że w rejestrze nie ma broni, która pasowałaby do odnalezionych łusek.

Zenit TTL był bardzo popularnym modelem aparatu w latach 90.
Zenit TTL był bardzo popularnym modelem aparatu w latach 90.

Drugą rzeczą, która zwraca uwagę, jest zaginiony aparat Zenit TTL. To jedyna rzecz, która zniknęła z ekwipunku Ani i Roberta. Jak wiadomo – w Polsce jest to bardzo popularny aparat i chyba każdy starszy miłośnik fotografii miał go w rękach. Ten, który mieli studenci nosił numery seryjne 81028187. Możliwe, że po tylu latach wielokrotnie zmienił właściciela i być może leży właśnie w waszej kolekcji.

Jeśli posiadacie Zenita TTL z tymi numerami – możecie pomóc w rozwiązaniu sprawy tajemniczego morderstwa dwójki studentów.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)